.TR Uzantılı Alan Adları Yönetimi .NIC.TR’den BTK’ya Geçti

Ülkemizde 1990 yılından bu yana .tr uzantılı alan adlarının tek yetkili kayıt kuruluşu olan ODTÜ, tüm alan adı işlemlerini BTK’ya devretti.

Geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen  ICANN Yönetim kurulu toplantısında .tr uzantısının yönetiminin .nic.tr’den alınıp BTK’ya verilmesini onaylandı.

1990 Yılından itibaren Orta Doğu Teknik Üniversitesi yönetiminde olan .tr uzantısı, IANA’nın yetki sayfasından da görüldüğü gibi, artık Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından onaylanacak. IANA Bu süreçte devir teslim sürecini açıklayan bir rapor veya açıklama yayınlanması bekleniyor.

Yapılan değişiklik sonrası .tr Uzantısının geleceği açısından dönüm noktası olabilir, modern ve hızlı bir yapıya geçiş yapılabilir. Uzun süredir kendini yenilemeyen .NİC.TR, BTK geçiş süreci sonrasında .TR uzantıları için değerlenme söz konusu olabilir. Günümüzde info.tr , web.tr ve biz.tr uzantıları belgesiz başvuruya açık olsa da, hala bir .com.tr uzantısına sahip olabilmek için Marka Tescil Belgesi sunmak gerekmekte. İlerleyen dönemde bu süreçte de bir farklılık söz konusu olması, beklentiler arasında.

[zombify_post]
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Belgesiz .COM.TR Nedir?

Ocak 2022 itibariyle, alan adı tahsisinde yetkili kurum olan NIC.TR, yerini BTK bünyesinde bulunan TRABİS’e devrediyor. Bu değişiklikle…