in

SSL Sertifikası Nedir ?

SSL sertifikası web sitelerinde veri güvenliği sağlamak amacıyla kullanılır.

İnternetin hızla gelişmesi ve e-ticaret hacminin artması ile birlikte alış veriş siteleri başta olmak üzere veri aktarımı gerçekleştirilen tüm sitelerde “güven” problemi yaşanmaktadır. 

sslSSL Sertifikası, web site (verici) ile karşı sunucu (alıcı) arasında gerçekleşen veri transfer işlemlerinde, gönderilen verileri şifreleyerek veri güvenliği sağlamaktadır. SSL ile şifrelenmiş veriler sunucunun gücü oranında 256 bit’e kadar  şifrelendiğinden, şifrelenmiş veriler kötü niyetli kişilerin eline geçse bile, son teknoloji yazılımlar ile dahi çözülmesi çok uzun zaman alacaktır. SSL sertifikası %99 oranda güvenlik sağlamaktadır, ancak belirtmekte yarar var; SSL ile gönderilen şifreli veriler şu ana kadar kırılamamıştır.

Günümüzde SSL sertifikası sağlayan bir çok marka var, fiyatlar da markanın prestiji ve fiyat politikası oranında değişiklik gösteriyor. Fakat tüm SSL sertifikaları aynı mantık ile çalışmaktadır, bir SSL diğer SSL’e göre daha güvenli değildir.

Piyasada “yeşil adres çubuklu” ve “mavi adres çubuklu” diye tabir edilen SSL sertifikaları bulunmaktadır. Yeşil adres çubuklu olan, “gelişmiş doğrulama” özelliği ile ön plana çıkıyor, bu özellik sayesinde adres çubuğunda firma ünvanı yer alıyor. Bu, güvenlik açısından değil ama prestij açısından siteye katkı sağlıyor. Mavi adres çubuklu olan SSL sertifikalarında gelişmiş doğrulama özelliği olmadığından, adres çubuğunda firma ünvanı bulunmaz ama diğer SSL sertifikaları ile aynı işlevi görür.

Natro olarak Güvenlik Hizmetleri başlığı altında SSL sertifikaları sağlamaktayız. VeriSign, Comodo, GeoTrust,RapidSSL  gibi Dünya’nın önde gelen sertifika sağlayıcılarının SSL ürünlerine uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Hemen bir SSL sertifikasına sahip olmak için natro.com’u ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum Mevcut

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Natro Hosting Panel – E-Posta Yönetimi

App Store mu, Google Play mi?