IP-DNS-MX Karışıklığına Detaylı Bakış


Alan adınızı, hostinginizi ve mail sunucunuzu farklı farklı firmalardan kullanmak istediğimizde ortaya çıkan DNS kayıt ayarlarını detaylıca anlatarak konu hakkında sorun yaşamamanızı amaçlamaktayım. Bu makalede altı farklı durum hakkında bilgi paylaşılacaktır. Sadece, sizin için uygun olan durumu uygulamanız yeterlidir.

Durum 1: Alan adınız Natro’da bulunmakta, hostunuz ve mail sunucunuz A firmasında barınmakta ise;

Hostunuzu barındırdığınız A firmasından NS değerlerini öğrenerek Natro.com’da bulunan alan adınızın NS değerlerini bu değerler ile değiştirmeniz gerekmektedir. İşlem adımları:

  • Natro Müşteri paneliniz içerisinde sol menüde bulunan “Alan Adı Yönetimi” menüsüne tıklayınız. Alan adınızı seçerek “Detaylar” butonuna tıklayınız. Açılan sayfa üzerinden “Yönlendir” ikonuna tıklayınız ve işlem tipi olarak “DNS’leri düzenle” seçimini yapınız. NS adreslerinizi girerek “Gönder” butonu ile işleminizi tamamlayınız.

A Hosting firmanız NS değerleri yerine IP adreslerini vermiş ise bunu da panelinizden işleyebilirsiniz.

  • Alan Adı Yönetimi” menüsüne tıklayınız. Alan adınızı seçerek “Detaylar” butonuna tıklayınız. Açılan sayfa üzerinden NS tanımlama ikonuna tıklayınız ve Name server Tanımlamanızı gerçekleştiriniz.

Durum 2: Alan adınız A firmasında, hostinginiz ve mail sunucunuz Natro’da barınacak ise;

Alan adınızın bulunduğu A firmasından NS değerlerinizi ns1.natrohost.com ve ns2.natrohost.com olarak değiştirmelisiniz. Domain firmanız IP yönlendirmesi yapabileceğini söylüyor ise değerlerimiz şu şekildedir;

ns1.natrohost.com – 85.159.64.2
ns2.natrohost.com – 85.159.67.2


Durum 3: Alan adınız ve hostinginiz Natro’da ama maillerinizi A firmadan kullanmak istiyorsanız;

Mail hizmeti aldığınız A firmasından MX değerlerinizi alarak Natro hosting panelinizde şu işlemleri uygulamalısınız;

Hosting panelinizden DNS Kayıtları menüsünden, Domanizi seçerek DNS Kayıtları butonuna basarak devam ediniz;

DNS-kayitlari

Açılan sayfada eğer bu değerler farklı olarak bulunmakta ise bu değerleri sil sil simgesine tıklayarak siliniz. Daha sonra EKLE sütunları ile bu değerleri işleyiniz.

hosta-ekleme

MAIL (MX) KAYITLARI kısmına SERVER ve PRIORITY değeri girmelisiniz.

mx1.siteadiniz.com           10
mx2.siteadiniz.com           15

daha sonra HOST (A) KAYITLARI kısmına firmanızdan almış olduğunuz IP değerlerinizi işlemelisiniz, Örneğin

mail.siteadiniz.com           89.19.2.66
mx1.siteadiniz.com            89.19.2.65
mx2.siteadiniz.com            89.19.2.65

Ayrıca var ise pop3, smtp, webmail değerlerinizi  ALIAS (CNAME) KAYITLARI başlığı altına işlemeniz yeterli olacaktır.


Durum 4: Alan adınız Natro’da, hostinginiz A firmasında, Mail sunucunuzu B firmasından kullanmak istiyorsanız; (3 hizmetinizde farklı firmalarda ise)

Alan adınızı Durum 1 de anlatıldığı şekilde A firmasına NS yönlendirmesini sağlayınız. Daha sonra B firmasından mail sunucu değerlerinizi alarak A firmanızda bulunan hosting panelinize bu değerleri işleyiniz.


Durum 5: Alan adınız ve hostinginiz A firmasında ama mail sunucunuzu Natro’dan kullanmak istiyorsanız;

Natro hosting panel üzerinden alan adınız için mail sunucusu açarak MAIL (MX) KAYITLARI ‘nızı ve HOST (A) KAYITLARI ‘nızı alarak A firmasında bu değerli işleminiz gerekmektedir. Örneğin;

mx1.siteadiniz.com           10
mx2.siteadiniz.com           15

ve

mail.siteadiniz.com           89.19.2.??
mx1.siteadiniz.com            89.19.2.??
mx2.siteadiniz.com            89.19.2.??

Bu kayıtlar örnek olarak verilmiştir. Natro Hosting Panelinizden DNS Yönetimi menüsünden alan adınızı seçerek Detaylar butonu ile gerçek değerlerinize erişebilirsiniz.

DNS-kayitlari


Durum 6: Alan adınız ve mail sunucunuz A firmasında ama hostinginizi Natro’dan kullanmak istiyorsanız;

Natro hosting panelden, alan adınız için host açılışı sağlayarak DNS Yönetimi menüsü DNS kayıtları adımlarını izleyerek  HOST (A) KAYITLARI kısmında site adımızın yanında yer alan IP adresini kopyalayarak A firmasında Host A kayıtları (WWW A Record)  kısmına girmeniz gerekmektedir.

hosta-edinme

 

İlginizi Çekebilir :  Sıkça Kullanılan 3 Web Aracı

Durum 7: Alan adınızı ve mail sunucunuzu Natrodan ama hostinginizi A firmasından kullanmak istiyorsanız;

Bu durumda Natroda bulunan alan adınızı öncelikle Natro NS değerlerine yönlendiriniz.

ns1.natrohost.com
ns2.natrohost.com 

Daha sonra Natro’dan bir mail sunucu açınız ve aşağıdaki değerleri hosting paketinizin dns kayıtlarından alınız.

mail.siteadiniz.com           89.19.2.??
mx1.siteadiniz.com            89.19.2.??
mx2.siteadiniz.com            89.19.2.??

daha sonra başta natroya yönlenmiş olan alan adı ns değerlerinizi diğer host firmasının NS adreslerine yönlendiriniz ve diğer firmdan hostunuzu açınız. Daha sonra üstte aldığınız mail.siteadiniz.com ve MX1-MX2 değerlerinizi host hizmeti aldığınız firmada host DNS yapısına işleyiniz. 

Böylelikle 4 saat sonra sağlıklı şekilde mail hizmetiniz Natro’dan, host hizmetiniz A (diğer firmadan) kullanabilirsiniz.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

5 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Güzel bir makale olmuş. Bu yazının çoğu kişiye yardımı olacağından eminim. Elinize sağlık.

  2. Yandex kurumsal maile epostamı bağlamak istiyorum ama mx kayıtlarını mx.yandex.net. şeklinde düzenleyemiyorum sonundaki “.” simgesini yazmıyor

    1. Nurettin Bey Merhaba ;

      Web hosting paketlerimizi kullanıyor iseniz sonundaki .’ yı otomatik olarak eklemektedir. Dilerseniz web hosting paketi kullanıyorsanız destek@natro.com üzerinden bize ulaşmanız halinde kayıtları biz sizin adınıza girebiliriz.

  3. Tüm hizmetleri Natro’dan alıyorum fakat DNS hizmetini Cloudflare’dan almak istiyorum. CPanel’de “ns1.natrohosting.com” değerine sahip bir kayıt göremiyorum. Host (A) Records altında ise ns1.siteminismi.com ve ns2.siteminismi.com şeklinde kayıtlar var, karşılıklarında ise 85.159.64.2 ve 85.159.67.2 IP adresleri bulunuyor. Acaba bu iki kaydı silip yerlerine Cloudflare’in bana verdiği NS adreslerini mi yazmalıyım? O adresleri yazarsam IP numaralarını da değiştirmem gerekir fakat Cloudflare bana bir IP bilgisi vermiyor. Umarım net anlatabilmişimdir, yardımcı olursanız sevinirim.