İnternetten Satış Yapmak: İnternetten Ürünlerimi Nasıl Satarım?

Online shopping and e-commerce background with a wooden cube showing a shopping cart icon resting on a computer keyboard viewed low angle over black with copyspace.

İnternetten satış yapmak, günümüzün revaçta olan ticaret kanallarından biridir. Ülkemizde, her seviyedeki işletmenin internetten satış odaklı faaliyetlerini yürüttüğü gözlemlenmektedir. Yenilikçi hizmet anlayışı ile çalışmalarına bu eksende yön vermeyen işletmeler, rakipleri ile yarışmakta zorlanırlar. Bu durumun önüne geçmek adına internetten satış yapmanın, küçük, orta ya da büyük ölçekli işletmeler için gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

Neden İnternetten Satış Yapmak Önemlidir?

İnternetten satış yapmanın işletmelere sağladığı çok önemli avantajlar vardır. Bu kapsamda işletme sahipleri avantajlı durumlardan yararlanarak daha fazla kitleye ulaşmaya çalışırlar. İnternetten satış yapmanın neden bu kadar önemli olduğunu, aşağıdaki maddelerden daha iyi anlayabilirsiniz.

 • Dükkân faaliyetleri ile sadece bulunduğunuz bölgede satış yapabilirken internet üzerinden tüm dünyaya satış yapabilirsiniz.
 • Personel ve kira maliyetlerinizi düşürebilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Kampanyalarla müşteri kitlenizi artırabilirsiniz.
 • Yenilikçi bir hizmet anlayışı ile satış politikasına dönüş yapabilirsiniz.
 • Müşteri potansiyelinizi kısa sürede artırabilirsiniz.
 • Daha kolay ve zamandan tasarruf sağlayarak satış yapabilirsiniz.
 • Reklamlarınızı büyük kitlelere ulaştırabilirsiniz.

İnternetten Nasıl Satış Yapılır?

İnternet alışverişine yabancı olan işletmeler, bu faaliyetin zor bir iş olduğunu düşünebilirler. Fakat durum hiç de sanıldığı gibi zor değildir. Birkaç basit prosedürü uyguladığınız zaman kısa sürede internetten ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz. Bu kapsamda aşağıdaki aşamaları uygulamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 • İş planınızı yapmaya başlayın.
 • Satış yapmak istediğiniz alanı ve sektör faaliyetini belirleyin.
 • Vergi levhanızı çıkarın ve işletmenizi kurun.
 • Ayrıntılı şekilde mali planlamayı yapın.
 • E-ticaret uyumlu bir web sitesi kurun ya da online mağaza açmak için global sitelere başvuru yapın.
 • Web sitenize ya da online mağazanıza vakit ayırarak ürünlerini yükleyin ve sık sık ürünleri güncelleyin.
 • Ürünlerinizi nerede pazarlayacağınızı belirleyin.
 • Sosyal medyanın gücünden yararlanın.
 • Birçok kanalda aynı anda satış yapmaya çalışın.
 • Kullanıcının karşısına onların ihtiyacı olan ödeme kanallarını çıkarın.
 • Anlaşmalı kargo fırsatları ile müşteriyi satın almaya yönlendirin.

Yukarıdaki adımlardan en önemlisi, web sitesinin kurulumu ve hazır hale gelmesidir. Unutulmamalıdır ki, web siteniz mağazanızın yüzüdür. Web sitenizi ne kadar geliştirir, ürünleri ne kadar iyi tanıtır ve göze hitap eder hale getirirseniz, satış yapmanız da o kadar kolay olacaktır.

Bu noktada, Natro’nun hazırladığı Akıllı E-Ticaret paketlerinin sunduğu e-ticaret hosting altyapısında hazır ödeme sistemi, hazır tema seçenekleri ve ömür boyu ücretsiz SSL sertifikası ile hemen online satışa başlayabilirsiniz. E-ticaret hosting paketlerini incelemek için hemen tıklayın.

İnternetten Satış Yapmak İçin Nasıl Şirket Kurulur?

Eğer bir şirketiniz varsa, internetten satış yapmak için ayrıca bir şirket kurmanıza gerek yoktur. Mevcut şirketinizle, online faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz. Fakat bir firmaya sahip değilseniz, internetten satış yapmak için bir şirkete ihtiyacınız olacaktır. Bu kapsamda şahıs şirketi ya da limited şirket kurabilirsiniz. Bir muhasebeci ya da mali müşavir ile anlaşarak aynı gün içerisinde şirketin kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Şirketiniz kurulduktan sonra web sitenize ya da çeşitli platformlarda açtığınız mağazanıza ürünlerinizi yükleyerek satış yapmaya başlayabilirsiniz.

İnternetten Satış İçin E-Ticaret Yazılımı Gerekli Midir?

Müşterileriniz internetten alışveriş yapacakları zaman sizden kesintisiz hizmet bekler. Yani sitenizin kısa sürede yüklenmesi, alışveriş esnasında hata vermemesi gibi durumlar, müşterilerin beklentileri arasındadır. Bu nedenle internet sitesini kurarken profesyonel bir e-ticaret yazılımına ihtiyaç duyarsınız. Söz konusu ihtiyacınız için hazır altyapı paketlerinden de istifade edebilirsiniz. Tabii ki e-ticaret paketlerini seçerken de dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Bu kapsamda aşağıdaki hususları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

 • Panel ve donanım desteği
 • Ödeme seçeneklerinin alternatifli olması
 • Sektöre uygun şekilde mobil uyum desteği
 • Farklı pazarlama araçlarının kullanılması
 • Kargo hizmeti ve avantajları

İnternet Satışı İçin Doğru Domain Seçiminin Önemi Nedir?

İnternet satışı konusunda en önemli hususlardan biri de doğru domain seçimi sonrasında web sitesinin kurulmasıdır. Akılda kalıcı bir domain ve güçlü bir hosting desteği ile sorunsuz bir satış hizmeti verebilirsiniz. Domain satın alırken de insanların aklında kalıcı ve sektörünüze uygun bir alan adı tercihi yapmanız gerekir. Giyim alanında faaliyet gösteren bir işletmenin gıda alanında tescil edilmiş bir alan adı ile satış yapmasının ne denli saçma olduğunu düşünebilirsiniz.

Sayılan hususların dışında, internet sitenizin SSL sertifikasına sahip olması, insanların daha çok ilgisini çekecek ve sitenize güvenini artıracaktır. SSL sertifikası, web sitesinin kimliğini doğrulayan bir güvenlik adımıdır. Sayılan hususların hepsine tek tek ücret ödeyerek sahip olabileceğiniz gibi e-ticaret paketlerini satın alarak tüm hizmetleri toplu şekilde de satın alabilirsiniz.

Hangi Alanlarda İnternetten Satış Yapılır?

Günümüz dünyasında insanların büyük bir kısmının internetten alışveriş yaptığı, hepimizin malumudur. Öyle ki, insanlar market alışverişini dahi sanal marketler ya da internet sitelerinden yapar hale gelmişlerdir. Bu kapsamda hemen her ürünü internet üzerinden satın alabilir, satışını yapabilirsiniz. Gıda ürünlerinden tekstil sektörüne, züccaciye ürünlerinden oyuncak sektörüne kadar onlarca alanda internetten satış yapabilirsiniz. İnternet satışlarında yukarıdaki avantajlardan yararlanarak daha fazla satış yapabildiğinizi kısa sürede anlayabilirsiniz.

Yukarıda sayılan adımları ve yasal prosedürü giderdikten sonra derhal internet alışverişine başlayabilirsiniz. Yapacağınız kampanyalar ve reklam faaliyetleri ile online mağazanıza birçok kişinin ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

İnternetten Satış Yaparken Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya, birçok insanın hayatının vazgeçilmezlerinden biri olmuştur. Akıllı telefonların da yaygınlaşması ile birlikte, insanların internet üzerinde geçirdiği vaktin büyük bir kısmını sosyal medya oluşturmaktadır. Hal böyle iken sosyal medyanın internet satışları için kullanılmaması da düşünülemez. Bu kapsamda birçok önemli çalışma yapılmış, sosyal medya, internet alışverişlerinde önemli bir merkez ya da reklam alanı halini almıştır.

İnsanların bu denli fazla vakit geçirdiği bir alanda reklam faaliyetleri ile online mağazanızı tanıtabilirsiniz. Sosyal medyada dolaştığınız zaman karşınıza onlarca reklamın çıktığını görebilirsiniz. Bu reklamların sizin online mağazanıza ait olduğunu düşünürseniz ne kadar fazla insana ulaşabileceğinizi görebilirsiniz.

Günümüzde sosyal medyanın, bir reklam alanı olmasının yanında internet satışları için de bir merkez olduğunu görebilirsiniz. Bu kapsamda sosyal medya üzerinden açacağınız işletme hesabı ile ürünlerinizin tanıtımı yapabilir, etkin bir satış politikası güdebilirsiniz.

İnternet Satışlarını Artırmanın Yolları Nelerdir?

Gerekli adımları attıktan ve prosedürü uyguladıktan sonra direkt olarak internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra nasıl daha fazla satış yaparım? Sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Belli metotları uygulayarak kısa sürede satışlarınızı artırmaya başlayabilirsiniz. Bu kapsamda aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

 • Mümkün olduğu kadar fiyat performans analizi yapın. Kaliteli ürünleri cazip fiyatla satmaya gayret edin.
 • Ürün çeşitliliğini insanların ihtiyaçları doğrultusunda artırın.
 • Sadece tek bir yerde satış yapmayın. İnternet satışı yapabileceğiniz seçkin platformların hepsinden istifade edin.
 • Ödeme alternatiflerini insanların ihtiyaçları doğrultusunda artırın.
 • Web sitenize ya da online mağazanıza vakit ayırın.
 • Sürekli gelişim ve modern bakış açısı peşinde olun.
 • SEO çalışmaları ile faaliyetlerinizi anlatan ya da ürünlerinizi tanıtan içerikler oluşturun.
 • Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için bir kısım tedbirler alın.

Günümüzün en önemli satış araçlarından olan internet, her geçen gün önemini biraz daha artırarak hayatımızda yer işgal etmektedir. Bundan sonraki süreçte de internetin öneminin daha da artacağı görülmektedir. Bu önemli argümanın ticaret alanında kullanılması, kaçınılmaz bir durumdur. Ticari faaliyetlerinizde interneti göz önünde bulundurarak hem satışlarınızı artırabilir, hem de daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

0 Shares:
Benzer İçerikler
Devamını Oku

Shopier Nedir?

Bu İçerikte Bahsedilen Konular Shopier’de Mağaza Nasıl Oluşturulur?Shopier’de Ürün EklemeShopier’de Nasıl Satış Yapılır?Shopier ile Sosyal Medya Platformlarından Satış…