Android Cihazlarda Mail / IMAP Kurulumu Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda Natro üzerinde barındırdığınız E-posta hesaplarınızı yalnızca birkaç adımda kurulumunu tamamlayabilirsiniz. Bu makalemizde sizlere “Android cihazlarda IMAP mail kurulumunu” adım adım anlatıyor olacağız. Başka bir deyişle, telefona IMAP mail kurulumu nasıl yapılır? Hadi hep birlikte bakalım.

1.Adım: Android işletim sistemine sahip cihaza e-posta hesabını kurmaya başlamak için. Öncelikle uygulamalar bölümünden E-Posta simgesine tıklayınız. (E-posta uygulamasını açınız)

Not: E-posta uygulaması yok ise Gmail uygulamasını açabilirsiniz.

2.Adım: E-Postayı kur ekranından diğer bölümüne tıklayınız.                                    

3. AdımNatro üzerinden oluşturmuş olduğumuz e-posta hesabını ve şifresini girelim.

IMAP hesabını seçelim. 

                                                    
4. Adım ve Devamı:  Natro üzerinde oluşturmuş olduğunuz mail adresinizi, e-posta adresi ve kullanıcı adı bölümüne yazıyoruz. Şifre bölümüne mail adresinizi oluştururken belirlemiş olduğunuz mail şifresini yazmanız gerekmektedir.

Gelen sunucusu ve giden sunucusu (SMTP sunucusu) bölümünde yer alan sunucu adresi bölümüne “mail.alanadim.com” yazıyoruz. Örnek olarak: mail.natro.com

5. Adım: Mail kurulumumuz başarıyla tamamlandı. Daha önceden aktif kullandığınız mail adresinizden, kurmuş olduğunuz mail adresine kontrol maili gönderebilirsiniz.


Tebrikler! E-posta hesabınız android cihazınıza başarıyla kurulmuştur.

Natro IMAP Mail Ayarı Nasıl Yapılır?

IMAP Sunucu Bilgileri:

SSL olmayan kurulumlarda:

Gelen Sunucu Adresi: mail.alanadiniz.com Port numarası; 143 SSL yok

Giden Sunucu Adresi: mail.alanadiniz.com Port numarası; 587 SSL yok

SSL olan kurulumlar da:

Gelen Sunucu Adresi: mail.alanadiniz.com Port numarası; 993 SSL aktif

Giden Sunucu Adresi: mail.alanadiniz.com Port numarası; 465 SSL aktif

Peki imap nedir? Pop3 nedir? Bu konu hakkında bilginiz yok ise bu bilgilendirme sizlere yardımcı olacaktır.

IMAP Nedir?

IMAP. Mail kurulumu yaptığınız tüm cihazlardan aynı içeriğe erişim olanağı sağlar. IMAP kurulumu sağlayıp e-postanızı incelediğinizde, aslında e-postayı bir cihaza indirmiş veya orada depolamazsınız; e-postalarınızı e-posta sunucunuz üzerinden okuyor olursunuz. Yani, bir cihazınızda yaptığınız değişiklikler (mail okuma, mail silme) gibi işlemler ana mail sunucunuza yansır ve dolayısıyla tüm cihazlarınızda senkronize bir şekilde mailleriniz aynı işleme tabi tutulmuş olur.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır.

IMAP kurulumu sağlandığında herhangi bir silme işlemi tüm cihazlarınızdaki veriyi de sileceğinden çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. IMAP kurulumda ana mail sunucusuyla senkronize bir şekilde çalıştığından gönderilen maillerde ana sunucu gönderilen klasörüne yansır.

POP3 nedir?

POP3, e-posta sunucunuz ile etkileşime geçerek burada bulunan mailleri cihazlarınıza indirmenizi sağlar. Örneğin; bir cihaza Pop3 mail kurulumu sağlandığında, ana mail sunucusunda yer alan mailler bu cihaza iner. Yeni gelen mailler de hem mail sunucunuza hem buraya inmiş olur. Pop3 kurulu bir cihazda yaptığınız değişiklikler ana mail sunucunuzdaki verileri etkilemez; yalnızca o cihazın üzerinde ki mailleri etkiler.

IMAP kurulumdan farklı olarak burada yapacağınız değişiklikler diğer cihazlarla veya mail sunucunuz ile senkronize olmayacağından; mail silme, mail okuma vb. işlemlerde ana mail sunucunuzda ki verilere zarar gelmeyeceğinden daha güvenli bir yol olarak görülmektedir.

POP3 kurulumda gönderdiğiniz mailler IMAP sisteminde ki gibi senkronize çalışmadığından gönderilen mailleriniz mail sunucusuna yansımaz ve yalnızca gönderdiğiniz cihazda tutulur ve depolanır. Buradan silindiği takdirde mail sunucusundan alınamaz. Bu dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Dipnot: Günümüzde birçok mail servis sağlayıcı veya internet servis sağlayıcılar (Yandex, gmail vb.) daha güvenli bir yol olduğundan dolayı, sizlere mail kurulumlarında pop3 kurulumu verir.

Makalemizde imap mail kurulumu, Imap – Pop3 mail özellikleri ve farkları konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Eğer Imap değil de Pop3 mail kurulumu yapmak isterseniz, size rehber olabilecek diğer yazımızı inceleyebilirsiniz. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

0 Shares:
Bu İçerikler İlginizi Çekebilir