13-14 Nisan 2016 Servis Kesintisi Hakkında Açıklama


Announcement concept. Hand holds megaphone.

Değerli Müşterilerimiz,

13 Nisan 2016 13.50 itibari ile hosting ve e-posta servislerimizde bir kesinti meydana gelmiştir. Servis kesintisinden sunucu ve veri merkezi müşterilerimiz etkilenmemiştir.

Öncelikle, Natro olarak yaşanan bu aksaklıktan ötürü özür diler, ilgili servis kesintisine ilişkin detaylı açıklamaları sizlerle paylaşmak isteriz.

Problemin meydana geldiği andan itibaren detaylı incelemelerine başlayan uzman teknik ekibimiz, 14.10 itibarı ile sebebi kesin olarak tespit edilen problemin çözümüne ilişkin çalışmalara başlamıştır.

Servis sağlayıcılarımız ile olan erişim altyapımızda meydana geldiği tespit edilen problem; beklenmedik bir şekilde yedekli Yük Dengeleyici (Load Balancer) donanımlarımızın her ikisi üzerinde fiziksel bir arıza oluşturmuştur. Bu arıza; hosting ve e-posta servislerini etkilediği gibi aynı zamanda çağrı merkezine hizmet veren IP santral sunucularının da etkilenmesine sebep olmuştur.

Fiziksel arıza sebebiyle etkin şekilde çalışmayan donanımların yenilerinin temini için, donanım sağlayıcıdan talepte bulunulmuş, donanım tedariğinin vakit alacağı anlaşıldığından, ilgili problemden kullanıcılarımızın en az şekilde etkilenmesi için geçici olarak network topolojisinde değişikliğe gidilmiştir.

14 Nisan 2016 itibari ile temin edilen iki adet Yük Dengeleyici (Load Balancer) devreye alınmış, IP santral, e-posta ve hosting sunucuları, bu yedek altyapı üzerinde sırayla çevrimiçine alınmıştır.

Aralıksız bir çalışma sonrasında, 14 Nisan 2016 15.00 itibari ile çevrimdışı kalan tüm servisler çalışır hale getirilmiş olup, kalıcı çözüm için yapılandırmalara devam edilmiştir. Yapılandırma esnasında bazı e-mail ve web servislerine erişimde kısa süreli kesintiler yaşanmıştır.

14 Nisan 2016 17.30 itibari ile yapılandırmalar tamamlanmış olup tüm servisler stabil olarak çalışmaya başlamıştır.

İlgili kesintilerin yaşandığı süre boyunca ve sonrasında oluşan destek taleplerinize en iyi şekilde cevap verebilmek adına müşteri destek uzmanlarımızın görevi başında olduğunu hatırlatırız.

Sunduğumuz servislerde meydana gelen kesintiden dolayı tüm müşterilerimizden tekrar özür diler, gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.

 


admin

22 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. bende diyorum ne oluyor böyle, natro gibi kaliteli bir firmada ilk defa böyle birşey yaşadım devam çocuklar harikasınız.

 2. Zamanında sisteminiz bu olayın olacagının sinyalini verdi çoğu kez ama nedense siz gerekli önlemleri almamışsınızın demek ki. Servis sağlayıcı ile hep bir kopukluğunuz oluyordu. Umarım bundan iyi bir ders almışsınızdır. Bundan sonrası için natro ya güvenenleri rezil etmessiniz umarım.

 3. Yıllardır sizinle çalışmaktayız.Genel olarak sizlerden çok memnunuz.inşaALLAH bundan sonra bu tür sorunları yaşamazsınız.

 4. Sistemsel arızadan çok insanların size ulaşamaması ortamı biraz daha gerdi. En azından sosyal ağlardan daha online cevaplarla ortamı yumuşatabilirdiniz.Ama sahiden maddi zarara uğrayanlar çok. Bence ufak da olsa kuru bir özürün yanında ufak jest bulmanız gerek diye düşünüyorum. İyi çalışmalar

 5. Natro daha önce bu şeklide sorunlar ile bizleri karşılaştırdı bu ilk değil son da olmayacak.Bu kez gerçekten alternatif aramaya başladım lütfen bana kızmayın ama 3 tane paket var 30 hosting i var ve ben her bir müşteriye natro kadar rahat cevap veremiyorum.

 6. Sizinle uzun zamandır çalışıyorum gerçektende bu gibi bir sorunla daha önce hiç karşılaşmadım. Beklenmedik bir sorun ile karşılaşmıssınız olabilir ama buradaki en önemli sorun karşılaştığınızdan problemden ziyade insanların size ulaşamaması ya da sorun hakkında bilgi alamamasıydı. Bu gibi durumlarda SMS ile veya en azından kendi sitenizi veya duyuru yapısını farklı bir yerde tutarak sizden bilgi alabilmemizi sağlarsanız biz de bizi arayan müşterilere bu yönde bilgi verebiliriz. Birçok müşterimle belirsiz durumdan ötürü sorun yaşadığımı belirtebilirim.. Tekrarı yaşanmaması ümidiyle geçmiş olsun.

 7. bilgilendirme için teşekkür ederiz. en azında konuyla ilgili detaylı bilgi veriyorsunuz bir çok firma bilgi vermediği gibi ulaşmak yada destek taleplerine cevap bile vermiyor. kaliteli bir firma olduğunuz burdan belli.

 8. İyi güzel hoşta sahip olduğumuz 2 adet dedicated sunucu üzerinde barındırılan bir sürü web sitesi bulunmakta ve bunların bir çoğu online satış yapmakta. Madem böyle bir sıkıntı yaşanıyor neden acaba müşterilerinize kısa mesaj ile bir bilgilendirme yapılmıyor ben onu anlamıyorum. Kiriz anı var size kesinlikle ulaşamıyoruz, biz kendi müşterilerimize net cevap veremiyoruz sizde çıkıp iyi niyet göstergesi olarak özür diliyorsunuz. Bence bu işleri kadar basit düşünmemeniz gerekir, en azından an itibariyle yaşanan sorunlardan bir şekilde bizlere haberdar ederseniz biz de insanlardan laf yemek zorunda kalmayız.

   

 9. Müşterinizi önemseyip böyle tatminkar bir açıklama yaptığınız için teşekkür ederim. 15 günlük iptal süresi içerisinde iptal etme-etmeme arasında gidip gelirken bu mesajınızla kalma kararı verdim. Sonuçta donanım, arızalanır, yeterki sebebi belli olsun ve samimiyetle üzerine gidilsin.

  Bol uptime lı hizmetler dilerim,

  Burak

 10. Merhaba, firmanız sunucularını müşterilerimize genellikle çok kaliteli olduğunu söyleyerek yönlendiriyoruz, sorunu kısa sürede çözmüş olmanız büyükbaşarı, böyle sorunların tekrar yaşanmamasını temenni ediyoruz.

 11. Allah kolaylık versin. İnşaAllah bir daha bu durum yaşanmaz çünkü ciddi sıkıntılara sebep oldu. Natro'dan beklentimiz kesintisizlik. Bu kesintisizliği sağlamak adına gereken önlemleri  almanız dileğiyle. İyi çalışmalar.

 12. Ben natro ile neredeyse 6 yıldır çalışıyorum. İnanın 6 yıldır toplasan 4-5 kere anca hatırı sayılacak uptime sorunu yaşamışımdır. Ortalamaya vuracak olursakta yılda 1 kez yok denecek kadar azdır sanırım 🙂 Ha bunun dışında hizmetler ve müşteri desteği gerçekten mükemmel değil "MÜKEMMEL ÖTESİ" benim fikrimce.

  İlgilerinden ve müşteri olarak samimiyetlerine ayrıca ben teşekkür ederim.

 13. Öncelikle yaşamış olduğunuz sorun için geçmiş olsun diliyorum.

  Bu yazımı okuyan herkes çok iyi bilmelidir ki: bu sektörde kendi web sayfası üzerinden, sosyal medya hesaplarından, telefon, mail, sms gibi iletişim araçlarından anında/hızlı/kesin/bilgiye dayalı çözümleri heryerde bulamazsınız. Yaşanmış olan sıkıntının sorumlu/sorumlularının neden ve kimler sebebiyle olduğunu ancak bu sektördeki çalışanlar anlayabilirler. Tabi ki çalışanların bir takım sinyalleri önceden tesbit edip buna göre yatırım yapmaları gerekir ama bilişim sektöründe çalışan herhangi bir kimse, hangi cihazın yada yazılımın ne zaman sorun çıkartacağının bilinmediğini bilir.

  Böyle zamanlarda ne kadar çok telefona bakan personeliniz olursa olsun, (siz yapmsanız da) aynı kişiler defalarca arayıp "ne oldu bizin site, e-maillerim gelmiyor, yurtdışından mailim gelecekti ama çok acil" gibi çeşit çeşit sebeplerle arayanlara cevap vermeye yetişemiyorlar.

  Bir Murphy Yasası der ki: "Bilgisayar, hata veya arıza yapmak için sabırla sizin için en hayati anı bekler."

  Ben de uzun zamandır Natro ile çalışmaktayım ve bugüne kadar gördüğüm: gerek yeni teknolojilere adaptasyonu, gerekse müşterileri ile iletişimde kalması açısından rakiplerine göre daha öndedir.

  Yazım uzun olduğu için özür diliyorum ve tekrar geçmiş olsun diyorum.

 14. Türkiyedeki muhattap olduğum tüm çağrı merkezleri ve teknik destek ekibleri arasında en iyisi natro olarak değerlendirebilirim gerek anlık çözümler ve destekler gerekse ilgi ve alakaları son derece tatmin edici. Lakin şu entrenix panelin karmaşası karşısında elim kolum bağlanıyor gibi hissediyorum

 15. Olabilir bu tür durumlar, arıza vermeyen hosting firması yoktur. Arıza vermeyecek olsa %99 uptime yerine %100 uptime garantisi verilirdi. Maddi zarara uğrayanlar tabiki çok. Ama şunu anladımki felaket senaryosu yok 🙂 Olay olduktan sonra network topolojisi değiştirmek mantıklı değil bence. Her 2 load balancer' ın fiziksel hata vermesi ilginç geldi nedense. Neyse oldu bitti.

 16. Sorun her zaman çıkar sorunsu bir yapı kuramazsınız.Asıl sorun müşteri hizmetlerine ulaşamamak.teknoloji hoş güzelde bir tane ip santrale bağlı olmayan hat koysanız bizi bilgilendirseniz yterliydi.Sizin sayenizde bu yaşta fırça yedik müşterilerden Benim sizi tercih sebebim müşteri hizmetlerine ulaşımın hızlı olması ve çözümü.yoksa 250 mb kotalı maili bu devirde hiç bir müşteriye yedirtemeyiz.kuru özür sizin olsun aynı sorun yine yaşanabilir bakalım ders çıkarabildiniz mi o zaman göreceğiz.özür siteden olmaz gerçeği her müşteri aranarak ya da maille bilgilendirilir.

 17. gercegi soylemek gerekirse, 2 yildir natro kullaniyorum bu zamana kadar hic bir problem görmedim, bazen hatalar ola bilir sonucta makinalar insan yapimidir bazen aksakliklarin olmasi gayet normal,