Spam Nedir?

Telefona gelen istenmeyen ticari mesajların can sıkması gibi spam nedir sorusuna yanıt olarak gelen  istenmeyen e – postalar da can sıkıyor.

Kısaca sizin talebiniz olmadan gönderilen ve çoğunlukla reklam içeriği taşıyan e-mail grubu spam nedir sorusunun yanıtıdır. Hepimize bir şekilde geliyor değil mi? Başka bir tanımlama ile aynı mesaj çok sayıda kopya ile bu mesajı almayı talep etmemiş kişilere gönderildiği zaman spam’dir. Kelime anlamı olarak ilk başta firmaların toplu mesajlarının düştüğü kutunun ismi olan spam bir şekilde yaygınlaştı ve bilgisayar kullanıcıları için irkiltici bir hale geldi. Kullanıcılar ise gelen kutusu ile spam kutusunu ayırarak çareler üretmeye çalıştılar. Şimdi Google bu işi kendi yapıyor. Bilgi vermeyi amaçlayan bir makalede bir iSPAM Nedir?smi çok fazla geçirirseniz sistem onu spam sayıyor.

Nasıl Korunulur Şu Spamlerden?

Ürünlerine güvenemeyen ama hızlı reklam yapmak isteyen firmalar bu yolu çok kullandılar. Spam nedir onlar yüzünden popüler bir soru oldu. Şu anda istenmeyen elektronik posta, mesaj sağanağı, istenmeyen reklam mesajları gibi karşılıklarını elektronik sözlük olarak çalışan sitelerde de okuyabilirsiniz. Sözcük tabii ki diğer kavramlarını da yarattı. Anti-spam istenmeyen posta engelleyicisi olarak internet diline girdi. “Report this comment as spam –  bu yorumu spam olarak bildir” komutu kullanılabiliyor. Mail sunucunuz yapılan şikayetlere göre tasnif yapıyor. Argoda bile geçen kelime artık iyice irkiltici hale geldi. Pek çoğu bilgisayar virüsü de taşıyor.

Kelimenin tam açılımı ise spam – stupid pointless annoying messages – önemsiz e – posta olarak çevrilebilir. Bu noktada spamlerden nasıl korunulur sorusu spam nedir kadar dikkat çekmektedir. En yaygın çözüm spam mail grubunu kontrol eden anti-virüs programı kullanmaktır. Gene de gelen olursa ilgilenmeyin ve direk silin. Çünkü başkasının adına size mail gönderilebilir ve bu sizin için tehlike yaratabilir. Tanımadığınız kişilerden gelen postaları açmayın. Spamler karşınıza her yerde çıkan yazılı veya görsel istenmeyen reklamlar gibidir. TV’de çoğumuz reklam kuşağında kanal değiştiriyoruz, ama unutmayın sırf satış ve reklam amaçlı kurulmuş alışveriş kanalları bile var. Açmıyor ve ilgilenmiyorsunuz.