Ping Saldırısı Nedir?

Web dünyasının getirdiği olumlu özelliklerin yanında bir de elbette olumsuz yönler bulunmaktadır. Kötü niyetli kişiler tarafından gerçekleştirilen birçok farklı saldırı biçimi günümüzde varlığını sürdürmektedir. Bu kötü niyetli saldırılardan biri de ping saldırısıdır. Ping saldırısı nedir? Basit bir yöntem ile web sitelerine gerçekleştirilmektedir. Ping saldırısı nasıl yapılır? Saldırganlar tarafından, ilgili web sayfasına sahte olan birçok istek yollanır ve yapay bir trafik yaratılır. Bu trafik o kadar büyük boyutlardadır ki web sunucu bir noktada bu yükü kaldıramaz ve çökme meydana gelir. Buna bağlı olarak da sunucuyla bağlantı kesilir ve web sitesi işlevsiz hale gelir. Saldırının temel mantığı bu şekildedir. Aynı zamanda genel kabul görmüş ismi DDoS Attack (Disturbed Denial of Service Attack) şeklindedir.

Saldırı Nasıl Gerçekleştirilir?

Zombi ismi verilen yapay bilgisayarlar, korsanlar tarafından ele geçirilir ve araç olarak kullanılır. Bu sayede takip edilmesi zorlaşır ve saldırı işlemi gizli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu da aynı zamanda internet korsanlarının kendini koruma biçimidir. Bu zombi bilgisayarlardan çok fazla sayıda bulunabilir ve son derece kritik bir öneme sahiptirler. Bu nedenle bir bakıma internet güvenliği konusunda temel bilgileri edinmeniz, bu şekilde bir korsan saldırıya aracı olma ihtimalinizi de düşürecektir.

Saldırı Çeşitleri

Temel olarak üç farklı saldırı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar hacim odaklı, protokol odaklı ve uygulama katmanlı saldırılar olarak sınıflandırılabilir. Hacim odaklı saldırı (Voluma Based DDoS) en çok tercih edilen saldırı türüdür. Bunun nedeni basit bir şekilde uygulanabiliyor olmasıdır. Hedef sistemin bant genişliğinin tamamen doldurulması amaçlanır ve bu sayede bir kilitlenme meydana gelir.

Protokol tabanlı saldırı (Protocol Based DDoS) ise OSI (Open Systems Interconnection) katmanında yer alan zayıf noktaların tespit edilmesi ve bu kanallar üzerinden saldırı gerçekleştirilmesi
ile meydana gelir. Bu yöntem hacim odaklı saldırı kadar olmasa da yine de yaygındır. Daha çok uzmanlık ve bilgi birikimi gerektirir. Buna bağlı olarak saldırının başarılı olması halinde, hedefin korunmak için harcayacağı çaba da daha fazladır.

Ping saldırısı açısından en etkili saldırı biçimi ise uygulama katmanlı saldırılardır. Bu saldırı biçimi kendi içerisinde alt gruplara ayrılır ve ping paket saldırılarının en yoğun olduğu kategoridir. Düşük seviye saldırılar da bu kategori içerisinde değerlendirilir.