Ping Nedir?

Ping Nedir?

Ping Nedir? Sanal dünyada hız, son derece önemli bir kavramdır. Geçmişten günümüze geldikçe hızın önemi de artış göstermiştir. Günümüzde hem sıradan internet kullanıcıları, bir web sitesini ziyaret ederken beklemek istemez ve içeriğin anında görüntülenmesi gibi bir beklentileri vardır. Oyun dünyasına giriş yaptığımızda ise bu beklenti daha da üst seviyelere çıkmaktadır. Ping Nedir? Oldukça önemlidir, çünkü oyun içerisinde yaşanacak herhangi bir aksaklık veya gecikme, oyuncular açısından ciddi problemlere sebep olabilir. Bu nedenle özen gösterilmesi ve önem verilmesi gereken bir konudur. İnternet dünyasında hız kavramı, ping ile isimlendirilir ve bu şekilde ölçülür.

Ping Ne İşe Yarar?

Öncelikle ping kavramını net bir şekilde açıklamaya çalışalım. İnternet üzerinden veri alışverişi yaparken aldığınız ve gönderdiğiniz verilerin ne kadar sürede karşı tarafa veya tarafınıza ulaştığının ölçülmesi ile elde edilen değere ping değeri denir. Ping değeri milisaniye cinsinden ölçülür ve çok ufak gecikmeler bile ciddi sorunlara neden olabilir. Ping değeri oyunlar için genellikle 100 milisaniyenin üzerinde olmamalıdır. Örneğin pingin 70 ms olması, bilgisayarınızdan çıkan ve sunucuya ulaşan verinin yolculuğunun 70 ms içerisinde gerçekleştiği anlamına gelmektedir. Eğer bu değer artarsa, örneğin oyun içerisinde bir büyü kullanma tuşuna bastığınızda, gecikmeli olarak büyü işlemi gerçekleşecektir ve istediğiniz zamanda büyüyü kullanamadığınız için ıskalayacaksınızdır. Bu da rakibin kaçmasına ve hatta sizin zarar görmenize neden olabilir. Oyuncular için oldukça sinir bozucu ve istenmeyen bir durumdur.

Ping Değeri Nasıl Düşük Tutulur?

Ping değerini etkileyen en temel faktör elbette internet bağlantı hızıdır. Öncelikle bulunduğunuz semtte başarılı bir kullanıcı geçmişine sahip olan bir firmayla çalışın. Kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantı kullanın ve seçeceğiniz Ethernet kablosunun yeni teknoloji olmasına özen gösterin.

Aynı anda internete bağlanan cihaz sayısının artması da ping değerinin yükselmesine neden olabilir. Aktif bir şekilde internete ihtiyacınız olan zamanlarda, bağlantı sayısı ne olursa olsun indirme işlemlerini tamamen kapatın. Güçlü bir bağlantınız yoksa indirme işlemleri esnasında ping değeriniz olukça artacaktır. Son olarak ping değerinizi, internet hızı ölçümü yapan bütün sitelerden öğrenebilirsiniz. Birkaç farklı siteden ayrı ayrı veri toplamak daha garanti bir sonuca ulaşmanız açısından faydalı olacaktır.