vCloud Nedir?

Günümüzde verilerin saklanması, korunması, yönetilmesi ve sorunsuz bir şekilde işlenmesi oldukça önemli konulardan biri haline gelmiştir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte gündelik veya kurumsal hayatımızla ilgili tüm verileri, bulut sistemleri üzerinden yönetmeye başladık. Bu sebeple bulut sistemleri, giderek hayatımızda büyük bir yer kapladı. Birçok alternatifi bulunan bulut sistemleri, sağladıkları güvenlik ve geniş kapsamlı kullanım imkanlarıyla birlikte birbirlerinden ayrılıyor. vCloud ise bir bulut hizmeti sağlamanın yanı sıra yönetim çözümü sunan bir platform olarak da karşımıza çıkıyor.

vCloud, global bulut sektöründe ön plana çıkan markalardan biri olan VMware şirketinin en önemli ürünlerinin başında yer almaktadır. Birçok hizmeti bulunan şirket; günümüzde sağlık sektöründen, finans sektörüne kadar birçok alan için bulut hizmetlerini sunmaktadır. 20 yıllık bir süredir sektörde ön plana çıkan şirket, veri hizmetleri ve bulut sistemleri için günümüze kadar birçok hizmet imkanı sağlamıştır. Bulut sistemlerinde hızlı ve sorunsuz veri akışı sağlayan vCloud, genel olarak bulut sektöründe bir düzen de sağlamaktadır. Sağladığı bu düzenle birlikte küresel bulut sisteminde önemli bir rol oynamakta ve yönetim mekanizmasında da yerini almaktadır. vCloud sistemi, kendi içerisinde de sunduğu hizmetlere göre iki çeşide ayrılmaktadır. Bu ayrılmayla birlikte aynı hizmet doğrultusunda birbirinden farklı ve geniş kapsamda fonksiyon seçeneklerini de sunmaktadır.

 • VMware vCloud Suit, dünya üzerinde birçok veri hizmetini sağlamasının yanı sıra sanallaştırma platformu olarak da görev görmektedir. Bulut sistemlerinin altyapısında yönetim çözümü göreviyle bilinen vCloud Suit, şirketin en gözde ürünleri arasında yerini almaktadır. Birçok kuruluş tarafından tercih edilen ürün, bulut hizmetlerinde düzen imkanı sağlamakta ve verilerin korunmasına da seçenekler sunmaktadır.
 • VMware vCloud Director ise bulut sistemleri için, bulut hizmeti sağlama amacına sahiptir. Böylelikle dünya genelinde yer alan bulut sistemlerinin, temel noktası olarak esas alır ve yönetim mekanizmasında bulunur. Bulut sistemlerinin sağlanması için merkez yaklaşımlı bir politika ile birlikte ilerleyebilir.

vCloud Suit Hizmeti Hangi Ürünleri Kapsar?

vCloud, tek bir ürünün sağladığı hizmetlerin yanı sıra daha geniş bir ölçek ve geniş fonksiyonlu bir yapı imkanı sunar. vCloud Suit, birden fazla ürünün, bir araya gelerek oluşturduğu geniş bulut sistemidir. Böylelikle kullanıcılarına, birden fazla hizmet imkanı sunarak, işlemlerinin hızlı ve güvenli bir şekilde ilerlemesine olanak kılmaktadır.

VMware vRealize

vCloud sisteminin çalışması ve performansının artmasına destek olan vRealize birçok özelliğe sahiptir. vCloud Suit’nin yönetim platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendi arasında da belirli gruplara ayrılır ve birden fazla hizmeti sunmaktadır.

vRealize paketlerini ayrıntılı bir şekilde incelediğimizde;

 • Vrealize Operations, geniş bir çalışma prensibine sahiptir. Kendi içerisinde birçok görevin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar. Makine öğrenimiyle birlikte çalışan operasyonel süreçler, kapasite yönetimi, otomatik olan iyileştirmeler, performans ölçümleri, fiyat ölçütleri ve geri ödeme gibi birçok sürecin ilerlemesini sağlar. Birden fazla satıcıya sahip olan alanlarda kullanımı tercih edilmektedir. Bu alanlarda akıllı performans yönetimi, yapılandırma imkanı seçeneklerini sunar.
 • Vrealize Automation ise iş dağıtımlarını otomatik bir düzende ilerlemesine yardımcı olur. Ayrıca Runbook otomatikleştirmesi, self servis imkanı, yönetişim, hizmet kataloğu gibi alanlarda kullanılır. Bulut sistemleri için ilke tabanına sahip altyapı ve uygulama imkanı gibi birden fazla hizmet olanağı sağlar.
 • Vrealize Suite Lifecycle Manager, birlikte çalıştığı vCloud Suit için destek seçeneği sağlar. vCloud Suit’in yönetimine yardım eder. Yönetim esnasında oluşan sorunlara hızlı bir şekilde çözüm bularak, yönetimi iyileştirme olanağı sunar.
 • VMware vRealize Business for Cloud; birden fazla satıcı olan fakat sanallaştırılmış ortamlarda maliyet ve fiyatlandırma üzerine belirli hizmet imkanı sunar.
 • Vrealize Log Insight, günlük işlemlerin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlar. Uyumluluk ve oluşan sorunların hızlı bir şekilde giderilmesine olanak tanır. Akıllı ve merkezi günlük analiz seçeneklerini de sunar.

VMware vSphere

Ürün, sunucuların sanallaştırılmasını sağlar. Tüm bunlarla birlikte sanallaştırma alanında en çok tercih edilen ürün olması nedeniyle de dikkatleri üzerine çekerek, oldukça tercih edilmektedir.

vCloud Suit Görevleri Nelerdir?

Birden fazla hizmet imkanı sunan vCloud, geniş bir görev yelpazesine de sahiptir. Genel olarak bakıldığında ana görevi performans artışını sağlamak ve uygulamaların kullanma potansiyeli artırmak olarak gösterilebilir. Tüm bunların yanı sıra VMware vSphere ve vRealize Suit ile güçlerini birleştirerek, üstün performans olanağı yaratmaktadır.

 • vCloud Suit, genel veya özel bulutları birbirleriyle birleştirme görevini görebilir. Bu durumu; kendi yöneticileri ve altyapı yöneticileriyle birlikte kolay bir şekilde yapabilir. Bu birleştirme işlemi, yeni modern olan altyapıları sağlamak ve sonrasında yönetimini gerçekleştirmek için gereklidir.
 • vCloud Suit genel olarak en önemli görevlerinden biri zaten altyapıların oluşumunu sağlamaktadır. Bu altyapılarla birlikte yönetimi ve uygulama ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılama potansiyeli bulunur.
 • vCloud Suit, oldukça uyumlu bir yapıda çalışmaktadır. Diğer yazılım bileşenleriyle birlikte sorunsuz bir şekilde çalışır ve hızlı bir şekilde adapte olur.
 • Şirketlerin bilgi işlem durumlarının otomatikleşmesine yardımcı olan vCloud, bulut üzerinde veya klasik olarak çalışan uygulamalara hızlı erişim sağlanmasına da destek olur.

vCloud Suite Sürümleri Nelerdir?

vCloud Suit kendi içerisinde farklı sürümlere ayrılmaktadır. Bu sürümler, genel görevler ve ihtiyaç duyulan alana göre kendi içerisinde gruplandırılmıştır.

Enterprise

Kurumsal olarak da bilinen sürüm, geniş bir otomatikleştirme hizmetini sunmaktadır. Şirketler, çalışma alanlarında bulunan tüm uygulamaları aynı anda otomatikleştirmek isterlerse; devreye Enterprise sürümü girmektedir. Çalışma ortamının verimini de artırmaya yardımcı olan sürüm, aynı zamanda çalışırken istenilen araçların kullanılmasına da olanak tanımaktadır.

Advanced

Gelişmiş sürüm olarak da bilinmektedir. Bilgi işlem sürecini odak noktasına alır ve bu alanda veri işlemlerini gerçekleştirir. Advanced sürümünün ana görevi, otomasyon özelliği sağlaması ve bilgi işlem sürecinin hızlandırılmasıdır.

Standart

En temel sürüm olan Standart; uygulamaların kullanabilirliğini artırmak ve istenilen performansın alınmasına sağlamak gibi klasik görevleri yerine getirmektedir. Ayrıca bu görevlerin yanı sıra akıllı şekilde verilen uyarılar ve işlem öncesi tahmin verileri gibi ek görev imkanı da sunmaktadır.

VMware vCloud Director

vCloud Suit’in yanı sıra bir diğer hizmet olan VMware vCloud Director ise bulut sistemleri için oldukça önemli bir yerde bulunmaktadır. VMware’nin bulut hizmeti olan VMware vCloud Director, API tabanlı bir bulut altyapısına sahiptir. Bu altyapıyı güçlendirmesiyle birlikte küresel bulut akışının yönetilmesine de katkı sağlamaktadır. Bulut servis sağlayıcılarının hizmetleri ve yönetimlerinin sağlanması gibi geniş bir görev olanağına sahiptir.

Tüm bunların yanı sıra bilgi işlem kaynaklarını, yazılım tanımına sahip olan sanal veri merkezlerinde bir araya gelmesini sağlar. Yaşam döngüsü ve Kubernetes ile birlikte son sürüm olan uygulamaların bulut tabanında ilerlemesine imkan sunar. Hizmete hazır olan bulutların otomatikleşmesini sağlar. Ağ, depolama, güvenlik, verilerin korunması ve diğer yazılımlar gibi farklı hizmetlerin bir arada çalışması için merkezi bir sistem kurar. Tüm erişim seçeneklerine ise politika odaklı bir yaklaşımla birlikte yönetim mekanizması oluşturur. Tüm bu görevlerle birlikte önemli avantajlar sağlar ve bulut sistemlerine kolay bir şekilde ulaşım imkanı sunar.

0 Shares:
Benzer İçerikler