Search Console – Aranma Trafiği

Man with magnifying glass looking for required information on a website page. User experience, communication and SEO concept

Bu yazımda Google Search Console’da bulunan “Arama Trafiği” sekmesinin ne işe yaradığı ve web siteleri için ne amaçla kullanılacağından bahsedeceğim.

Arama trafiği, Search Console’un sol kısmında bulunan ve ilgili web sitesinin Google sonuçlarında aranma trafiği, siteye gelen bağlantılar, site içerisinde bulunan bağlantılar, sitenin ülke hedeflemesi ve mobil kullanılabilirliği hakkında bilgiler veren bir özelliktir. Şimdi bu özellikleri tek tek inceleyelim.

Search Analytics

Search Analytics, web sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansını, farklı metrikler halinde vermektedir. Bu metrikler; sitenin hangi kelimelerle arandığını, arama sonuçları neticesinde alınan tıklamaların hangi sayfanıza yönlendiğini, aramaların hangi ülkelerden yapıldığını, hangi cihazlar ile bu aramaların gerçekleştiğini göstermektedir.

Birden fazla metrik kullanarak, web sitenizin aranma hacmi ve sitenize gelen trafik hakkında daha geniş kapsamlı bir analiz yapabilirsiniz.

Başka bir deyişle; web sitenizin hangi kelimeler ile ne kadar arandığını, yapılan aramalar sonucunda sitenizin ortalama olarak kaçıncı sırada olduğunu, bu arama sonucunda hangi kelimeden ne kadar tıklama aldığını ve bu tıklamaların hangi ülkelerden, hangi cihazlar ile yapıldığını görebilirsiniz. Bu veriler ışığında, sitenizin geleceği ile ilgili daha verimli bir yol haritası belirleyebilirsiniz.

Bu sonuçlara bakarak, aranma hacmi yüksek kelimelere önem verebilirsiniz, eğer mobil tıklamalar az ise sitenizin mobil uyumluluğu hakkında çalışmalara yapabilirsiniz.

Genel olarak Google Analytics ile benzer özellikler taşıyan Search Analytics, özellikle aranan kelimeler ve arama sonuçlarındaki ortalama sıralama hakkında verdiği bilgiler ile Analytics’ten bir adım daha farklılaşmaktadır.

search-analytics-nedir

Sitenizdeki Bağlantılar

Search Console’un bu özelliği ile sitenize gelen tüm bağlantıları görebilirsiniz. Bu bağlantıların hangi anahtar kelimeler ile verildiğini ve sitenizde hangi içeriğe gittiğini öğrenmeniz mümkündür. Bu özelliğin en büyük avantajlarından biri, yapılacak olan backlink çalışmalarına destek vermesidir.

Hangi web sitesinin, hangi anahtar kelime ile hangi içeriğinize geldiğini görebilir ve yapmış olduğunuz SEO çalışmalarının sonuçlarını test edebilirsiniz. Şunu unutmamak gerekir ki; burada listelenen siteler backlink değildir. İnternet ucu bucağı olmayan bir dünya ve siz bu kadar büyük bir alanda, web siteniz ile ilgili her şeye hakim olamazsınız. Sitenize bağlantı veren ve yine web sitenizin SEO’suna zararlı olabilecek türde siteleri, bu sayfadan görerek konu ile ilgili gerekli çalışmalar yapabilirsiniz.

Böyle bir durumda, zarar teşkil edeceğini düşündüğünüz web sitelerini, cPanel yada .htccess üzerinden engelleyebilirsiniz.

Dahili Bağlantılar

Dahili bağlantılar sayfasında, sitenizin içeriğinde var olan tüm sayfaları ve bu sayfalara gelen trafiği tablo halinde görebilirsiniz. Bu tablo sayesinde, sitenizde kaç adet URL bulunduğunu, bu URL’ler içerisinde çalışmayan ya da hatalı olan URL var mı yok mu öğrenebilirsiniz.

Google’ın çalışmayan, içeriği boş ya da hatalı olan URL’leri sevmediğini düşünürsek, SEO çalışması yapanlara çok yardımcı olacak, faydalı bir araçtır.

Uluslararası Hedefleme

Eğer web siteniz ile faklı dilleri konuşan ve faklı ülkelerde yaşayan insanlara ulaşmayı hedefliyorsanız, bu mekanizmada gerekli ayarları yaparak, bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bunu hedeflemeyi yapmak için 2 seçenekten birini seçebilirsiniz.

  1. URL düzeyinde hedefleme

URL düzeyinde hedefleme yapabilmek için 3 farklı seçenekten birini kullanabilirsiniz.

  • Sayfalarınızı İşaretleyebilirsiniz.

Her sayfada, farklı dil seçenekleri sunabilmek için, ilgili sayfaların <head> kısmına <link rel=”alternate” hreflang=”x” href=”alternateURL”> etiketini kullanarak, dil alternatiflerini listeleyebilirsiniz. Hreflang etiketinde bulunan “x” yerine hedeflediğiniz dilin kodunu koyabilirsiniz. (Örn: hreflang= “us” gibi) Eğer birden fazla dil ve ülke kombinasyonu yapmak isterseniz bunu; hreflang=”tr-us, en-ca, en-us” şeklinde yapabilirsiniz.

  • Site Haritaları

Web sitenizin sayfaları ile ilgili farklı dil ve bölge seçeneklerini göndermek için dosya dizininde bulunan sitemap.xml dosyasını kullanabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgili almak için Google Support sayfasına bulunan makaleyi okuyabilirsiniz.

  • http Üst Bilgileri

Eğer site içeriğinizde HTML olmayan dosyalar (PDF, Jpeg..gibi) mevcut ise bu URL’lerin farklı dil sürümlerini belirtmek için http üst bilgisi kullanabilirsiniz.

  1. Site Genelinde Hedefleme

Bu sayfa ise çok dilli ve çok bölgeli web sitelerinin, dil ve bölge hedeflemesini yapabilirsiniz. Birden fazla dil seçeneği olan web siteleri; çok dilli, birden fazla bölgeyi hedefleyen web siteleri ise; çok bölgeli web siteleri olarak tanımlanmaktadır. Ancak bazı siteler, hem çok bölgeli hem de çok dilli olabilmektedir. Örneğin; web siteniz ile Hollanda bölgesindeki kullanıcıları hedeflemektesiniz ancak Hollanda bölgesinde hem Flemenkçe konuşan hem de Portekizce konuşan kullanıcılara ulaşmak istediğiniz de web sitenizi hem çok dilli hem de çok bölgeli olarak yapılandırabilirsiniz.

Mobil Kullanılabilirlik

Hem Google’ın arama sonuçlarında, mobil uyumluluğa önem vermesi hem de artan mobil kullanıcı sayına bağlı olarak sitenize gelen trafiği arttırmak için web sitenizin mobil cihazlara tam uyumlu olması çok önemlidir.

Google Search Console’un bu özelliği ile web sitelerinizin, mobil cihazlara uyumlu olup olmadığı ya da mobil uyumluluk ayarları ile ilgili herhangi bir problem olup olmadığını gösterebilirsiniz. Aşağıdaki görselde de göreceğiniz üzere, web sitesinizde mobil uyumluluk ile ilgili ne tür sorunların olduğunu görebilirsiniz. Belirtilen sorunun üzerine tıklayarak da bu sorunun hangi sayfalarda olduğunu öğrenmeniz mümkündür.

Search Console, sadece sorunların tespitinde değil aynı zamanda oluşan sorunların nasıl giderileceği ile ilgili de yardımcı olabilecek bilgiler vermektedir. Bu bilgilere ulaşmak için ilgili URL’nin üzerine tıklayabilirsiniz. Açılacak olan POP-UP sayfasında, bu yardımcı bilgileri görmeniz mümkündür.

Google Search Console, her webmasterın kullanması gereken faydalı bir sitedir. Bazı özellikleri Analytics ile benzer olsa da genel olarak bakıldığında, web siteleri hakkında biraz daha teknik bilgiler veren ve bu bilgiler için öneriler sunmaktadır.

İlerleyen dönemlerde, Search Console’un diğer özellikleri ile ilgili yazılar paylaşacağım.

Faydalı olması dileği ile..

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler