PCI DSS Güvenlik Taraması Nedir, Ne İçin Yaptırılır?

Ödeme yöntemi olarak kredi kartı ve banka kartının kullanımı ile beraber risk faktörleri yüksek oranda tehlike yaratıyor. Ancak güvenlik kontrollerini yüksek standarda çekmek için günümüzde PCI DSS taraması uygulanmakta.

PCI DSS

Peyment Card Endustry Data Security Standart ismiyle bilinen bu sistem, kredi kart üzerinden güvenlik koşullarını belli bir standarda getirmiş yüksek veri olarak öne çıkmaktadır. Veri güvenirliliğini uluslararası standarda getirmek için çalışma gösteren sistem, güvenli yoldan alışveriş imkanı tanıyor. E-ticaret üzerinden gerçekleştirilen farklı amaçlar doğrultusundaki alışverişler, kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle kredi kartı üzerinden kayıplara sebep olabilmektedir. Kredi kartı yolsuzluklarına önlem sağlayabilmek için ise güvenliği yüksek standartta çeken PCI DSS sistemi önemli bir hedef yaratmış durumda.

Güvenlik Portalı Yaratan Pcı Dss

Web siteleri üzerinde meydana gelen güvenlik zafiyetlerini tespit ederek önlem oluşturan PCI DSS, süreç ve yönergeler üzerinden bunu belli bir standarda oturtmaktadır. Bununla beraber artık günümüzde Web siteleri, finansal işlem yapan kurumlar ve birçok sektör PCI güvenlik standardını yakaladığını kanıtlamak mecburiyetindedir. Böylece tamamen güvenli şekilde alışveriş ve karşılıklı iş yapılabilmektedir. Bu sistem güvenlik önlemlerini belli bir standarda getirerek etkin çözüm yöntemi oluşturmuş durumda. Sistem uluslararası çapta tüm internet üzerinden Web siteleri ve finans kurumları için geçerlidir.

PCI DSS Sisteminin Sağladığı Avantajlar

Güvenlik açığını minimalize ederek maksimum standartlı güvenlik oluşturan PCI DSS, internetin çok daha etkileşimli kullanılmasına olanak tanımış durumda. Bu konuda veri güvenliği belli bir standart yakaladığında PCI değerleri üzerinden sistem birçok avantaj sunuyor.

  • Kişisel bilgiler dünya çapında resmen tanımış hale gelerek güvenlik oluşturur,
  • Yüksek veri güvenliği ile müşteri memnuniyeti en yüksek seviyede tutulur,
  • Standartlarına uyulmaması kaynaklı olarak maddi ceza ile satış işlemleri durdurulma yaptırımları korunabilir,
  • Veri güvenliği dünya çapında uluslararası standartlara kavuşur,

Bu gibi daha pek çok farklı avantaj ile beraber PCI DSS internet üzerinden yapılan alışverişi çok daha yüksek güvenliği çıkarmaktadır. Böylece internet üzerindeki tüm finansal işlemler ve web sitesi üzerinden alışverişler, bu güvenlik seviyesini uyarak sağlıklı çalışma ortamı yaratıyor.

Kredi Kartı Veri Güvenliği Standardı PCI DSS

Diğer anlamı ile kredi kartı veri güvenliği standardı ismi ile PCI DSS, artık internetin çok daha güvenli kullanılmasına imkan tanıyor. Bu konuda uyumluluk yükümlülüklerini ve sürdürülebilirlik durumunu mutlaka tüm kuruluşlar istenilen seviyeye getirmek zorundadır. Böylece veri güvenliği yüksek standartlara taşınmakta ve daha rahat alışveriş imkanı elde edilebilmektedir.

Daha fazla detay için PCI DSS Tarama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

0 Shares:
Benzer İçerikler