Grav Nedir, Nasıl Kurulur?

Günümüzde web sitesi kurulumunu sağlayacak birçok program seçeneği karşımıza çıkmaktadır. Bu programlar; kurulumları, arayüzleri ve daha sonrasında kullanımlarında sunulan seçeneklerle birlikte birden fazla avantaj imkanı sunarlar. Günümüzde web sitesi kurma olanakları oldukça kolaylaşmıştır. Artık hızlı ve kolay yazılımlar sayesinde bu işe yeni başlayacak olan bir kişi bile rahatlıkla web sitesi kurabilir.

Grav ise bu aşamada öne çıkan, çalışırken veri tabanına ihtiyaç duymayan, PHP tabanına sahip bir CMS’dir. Yani içerik üretmenin ve yönetmenin hızlı ve basit kurulum imkanını sunan bir sistemdir. Kendi web sitesini kurmak isteyenler için oldukça kolay bir kurulum ve kullanım olanağına sahiptir. Web sitesi kurulumu ve kullanımında, teknik bilgiye sahip olmayanlar bile sistemi sorunsuz bir şekilde ilerletebilir ve içeriklerini rahatça üretebilir.

Grafik arayüzü oldukça basittir ve içerik kontrollerinde pratik seçenekler sunmaktadır. Klasik bir veri tabanına sahip olmamasına rağmen, içerik yönetme imkanı da sunmaktadır. Böylelikle kullanıcılar; içerikleri üretirken veya ürettikten sonra düzenleme, kontrol ve analiz etme seçeneklerine de sorunsuz bir şekilde sahip olabilir.

Grav, dosya tabanına sahip bir web platformu olarak; içerik üretmek için farklı veri tabanlarına ihtiyaç duymamaktadır. Diğer CMS uygulamalarında ihtiyaç duyulan MySQL gibi araçların kullanımı, Grav yönetimi içerisinde tercih edilmemektedir. Böylelikle Grav, oluşturulan verileri, metin dosyaları halinde yönetebilme imkanı sunar.

Grav Kurulumu için Ne Gerekir?

Grav kurulumunu sağlamak ve kurulumun ardından bir web sayfası oluşturmak için öncelikli olarak belirli gereksinimlere sahip olmanız gerekir. Bu gereksinimleri, işletim sisteminize uygun bir şekilde analiz edebilir ve uygunluk derecesini ölçebilirsiniz. Apache, Platform, Nginx, Lightly, LiteSpeed, IIS, gibi web sunucuları ve PHP sürümü 7.1.3 ile daha üstü bir seviyede olmalıdır.

WordPress’e alternatif diğer içerik yönetim sistemlerini (CMS) öğrenmek için buradaki blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Grav Avantajları Nelerdir?

Grav öncelikli olarak kolay ve hızlı bir kullanım imkanı sunmasıyla birlikte diğer web içerik yönetimi platformları arasında ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple farklı avantaj olanaklarıyla, kullanışlı bir arayüz seçeneği de sunmaktadır. Grav avantajları ise şöyle listelenmektedir:

 • Oluşturduğunuz web sitesini, kendi diliniz dışında farklı dillerde de yayınlamak istiyorsanız; sunulan yerleşik dil özelliğinden faydalanabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz içeriklerin biçim, metin ve daha fazlasını düzenleme imkanı bulunan WYSIWYG düzenleyicisi de Grav hizmetleri arasında yer almaktadır.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama özelliği ile birlikte güvenli bir kullanım imkanı sunmaktadır.
 • Yönetici kullanıcılarının kolay bir şekilde erişebilmesi için ACL sistemi bulunmaktadır.
 • Önbellek sıfırlama işlemini oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapmaktadır.
 • Dinamik görüntülerin hızlı bir şekilde işlenmesini sağlamaktadır.
 • İstatistikler, raporlar ve günlükler gibi birçok analizi kullanıcıya kolay bir şekilde ulaştırmaktadır.
 • Grav’ı dilediğiniz gibi genişletebilir ve kapsamlı bir kullanım deneyimi yakalayabilirsiniz. Eklentiler ve paketler gibi geniş seçenekleriyle performansınız en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.
 • Açık kaynak olmasının verdiği avantaj ile birlikte sürekli olarak güncellenen ve yenilenen bir yapıya sahiptir.
 • İçerisinde yer alan SEO imkanlarıyla birlikte içeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Grav üzerinden birden fazla siteyi çalıştırabilirsiniz.

Grav Teknolojileri Nelerdir?

Grav, sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışması ve kullanıcısına konforlu bir hizmet verebilmesi için bünyesinde birçok teknolojiyi barındırmaktadır. Bu teknolojiler sayesinde arayüz kolay kullanılır bir hale gelebilir ve iyi istatistik sonuçları veren içerikler üretilebilir. Teknolojilere ayrıntılı olarak baktığımızda;

 • Marktown:

Grav içerisinde yer alan Marktown; kolay bir şekilde içerik üretebilmenizin yolunu açmaktadır.

 • Doctrine Cache:

Sistem üzerinde performans düzenlemelerini yapar ve iyi bir deneyim için geliştirilmesine olanak tanır.

 • Twig Templating:

Geliştirilmiş bir tema motoru olan Twig Templating ile web sitenizin şablon ayarlarını rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

 • YAML:

Basit şekilde yer alan konfigürasyon düzenlemelerini yapabilme olanağı tanır. Kolay kurulum imkanını da sunar.

 • Parsedown:

Markdown üzerinde hızlı kullanım imkanı ve destek seçeneğini sunar.

 • Pimple Dependency Injection Container:

Web siteniz üzerinde yapacağınız geliştirme ve bakım ayarlarınızı kolaylaştırma olanağı yaratır.

 • Doctrine Cache:

İyi bir performans oluşmasını sağlar.

 • Symfony Event Dispatcher:

Eklentilerdeki etkinliklerin yönetilmesini sağlayan bir sistemdir.

 • Gregwar Image Library:

Görselleri düzenleme ve dinamik bir görüntü kütüphanesine ulaşılabilmenizi imkan tanır.

 • Symfony Console:

CLI yani Command-line arayüzünün çalışması ve yönetilmesi için bulunmaktadır.

Grav Nasıl Kurulur?

Grav, kullanımı kadar kurulumunda da kolaylık imkanı sunmaktadır. Kendi web sitesinden indirebileceğiniz .zip dosyasıyla birlikte kuruluma başlayabilirsiniz. Bu seçeneğin yanı sıra kod kullanarak da kurulum imkanını bulabilirsiniz. Grav kurulumu için gerekli olan tüm kodlara, GitHub üzerinden hızlıca erişebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra Softaculous kullanarak, hızlı bir kullanım imkanına da ulaşabilirsiniz.

Grav kurmak için .zip dosyasını indirmeyi tercih ederseniz; önceden oluşturulan bir çalışma dizini klasörü açmanız gerekmektedir. Bu çalışma klasörüne .zip dosyasını çıkardıktan sonra ise “git” kurulum seçeneğini tercih etmelisiniz. Tüm bunların ardından;

 “git clone -b master https://github.com getGrav/Grav.git Grav-project” şeklinde bulunan komutu, web sunucusunda yer alan terminale girmelisiniz.

Eğer composer kullanmak istiyorsanız;

cd grav-project

composer install –no-dev -o

bin/grav install

komutlarını kullanabilirsiniz.

Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra kendinize bir dizin adı belirlemelisiniz. Bu dizin adıyla birlikte web sitesine giriş yaptıktan sonra ise Grav’a başlamanın ilk adımını atmış olursunuz. Grav içerisinde yönetimi yürütmek ve tema benzeri diğer ayarlara ulaşmak da oldukça basit bir şekilde gerçekleşebilir. Bunun için web site adresinizin yanına “admin” yazarak, yönetici paneline hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Buraya giriş yaptıktan sonra sitenizin dizaynından, diğer seçeneklere kadar birçok ayara ulaşabilirsiniz.

Geniş bir tema ve eklenti imkanı bulunan Grav ile birlikte dilediğiniz site düzenlemelerini yapabilmeniz mümkündür. Böylelikle dikkat çekici ve kullanımı kolay bir web sayfası oluşturmanın fırsatını da yakalayabileceksiniz. Ayrıca Grav içerisinde yer alan örnek web sayfalarına da göz atabilirsiniz. Bu sayede temalar hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve kendi web sitenizi oluştururken ilham alabilirsiniz.

Temanın yanı sıra web sitenize özgü olan birçok farklı seçeneği de Grav ile birlikte gerçekleştirebilmeniz mümkün. Alan adını dilediğiniz gibi değiştirebilir veya web sitenizin logosunu dilediğiniz tasarımla birlikte ekleyebilirsiniz. Web sitenizin ana sayfasını düzenleyerek istediğiniz kadar sayfa ekleyebilmeniz oldukça kolay. Bu sayfalar arasında kolay geçiş imkanlarını da oluşturabilir ve sayfanızı ziyaret eden misafirleriniz için kullanışlı bir arayüz sunabilirsiniz.

Grav ile birlikte dilediğiniz alanda içeriği üretebileceksiniz. İçeriğinizi düzenlemede yardımcı olan editör alanı, SEO uyumlu içeriklerin ortaya çıkmasını sağlar. SEO uyumlu içerikler, web sitenizin geniş kitlelere yayılmasına yardımcı olur. Böylelikle sitenizin ziyaret trafiği artabilir ve içeriğinizin ulaştığı kitle gitgide daha da büyüyebilir. Kolay arayüzü ve kullanım seçeneklerinin yanı sıra kendini sürekli olarak geliştiren ve güncelleyen Grav; kullanıcılarına esnek bir kullanım imkanı sunmaktadır. Grav sayesinde hayallerinizin ötesinde bir web sayfası oluşturma imkanını da yakalama şansını elde edebilmek oldukça kolay!

0 Shares:
Benzer İçerikler
Devamını Oku

DNS nedir, nasıl çalışır?

Bu İçerikte Bahsedilen Konular DNS Nasıl çalışır?DNS İmleciKök SunucusuTLD SunucusuYetkili SunucuDNS Çözümleyicileri Nelerdir?Yetkili DNS ÇözümleyiciTekrarlı DNS ÇözümleyiciDNS Önbelleğe…