İnternet kullanıcılarının hayatına renk katan ve oldukça eğlenceli bir hobi olarak da değerlendirilebilecek olan web sayfası sahibi olma kavramı, birçok kişi tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Hem son derece eğlencelidir hem de maddi anlamda katkı sağlayabilecek bir konudur. Bu nedenle her geçen gün web sitesi sahiplerinin sayısı artmaktadır. Buna bağlı olarak da insanların daha rahat bir şekilde web sayfalarını yönetebilecekleri araçlarda ve uygulamalarda da gelişmeler ve iyileştirmeler yaşanmaktadır. Bu araçlardan biri de Google PageSpeed Insights olarak kaşımıza çıkar. En iyi site hızı testi sitelerini sizler için derledik.

[boombox_button tag_type=”a” type=”primary”
url=”https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr” target=”blank” class=”class-name1
class-name2″ background_color=”#81bc00″ text_color=”#ffffff”]Siteni Test Et[/boombox_button]

Google PageSpeed Insights Hizmeti

Bu hizmet bir süredir internet kullanıcılarının hayatında varlığını sürdürmektedir ve son yıllarda yapılan geliştirmelerle kullanıcı sayısı giderek artmıştır. En yalı haliyle açıklayacak olursak bu hizmet, bir web sayfası sahibinin, web sayfası ile ilgili eksikliklerin, hataların ve düzeltilmesi gerekenlerin daha net bir şekilde ortaya konmasını sağlar. Google’ın ücretsiz olarak sunduğu bir hizmettir ve herkes faydalanabilir. Google, bu tarz girişimlerde öncü bir firmadır ve ücretsiz sunduğu içeriklerin karşılığında, tüm dünyadaki milyonlarca web sayfasından veriler toplar ve bu verilere göre geliştirmeler gerçekleştirir. Yani özetle Google kullanıcılara yardımcı olurken kendisine de çıkar sağlamaktadır. Bu da son derece doğal bir durumdur.

 

PageSpeed Insights hizmetinin en önemli ve güzel yanı, masaüstü için ayrı mobil için ayrı raporlama sunmasıdır. Bu şekilde kendi web sayfanız ile ilgili istatistikleri çok daha rahat ve kategorize edilmiş şekilde takip edebilirsiniz ve iyileştirmelerinizi de buna göre yapabilirsiniz. Bu da son derece kolaylık sağlayan bir durumdur. Bu nedenle oldukça önemli bir hizmet olarak değerlendirmek yanlış olmayacaktır. Eksikliklerin ve hataların tespit edilmesi haricinde web sitesinin hızını ölçen ve belirleyen parametreler de yine bu hizmet içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenle detaylı bir şekilde analiz yapma imkânını sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir :  En iyi 5 Site Hız Testi Araçları

 

Google PageSpeed Insights Elementleri

Bu hizmet aracılığı ile öncelikle site hızınızın yavaş, orta ve hızlı olmak üzere üç seçenekten birinde yer aldığını gözlemleyebilirsiniz. Günümüzde hız, en önemli parametrelerden biridir. Çünkü kullanıcıların en çok dikkat ettiği nokta budur. Bir kullanıcı, bilgiye ve web sitesine anında ulaşmak ister ve beklemekten hoşlanmaz. Bu nedenle ilk amacınız web sayfanızı “hızlı” kategorisine taşımak olmalıdır. Yapılan son güncellemeler sayesinde web sayfanızın yalnızca tamamı için değil içerisindeki sayfaların her biri için ayrı ayrı raporlama görmeniz mümkün. Bu sayede eksikliği olan sayfalara yönelik lokal çalışmalar yapabilirsiniz.

Hız dışındaki bir diğer önemli parametre de optimizasyon skorudur. Bu değer, web sayfanızın estetik yapılanması ve kullanılabilirliği ile ilgilidir. İyi bir derecede olması sizin yararınıza olacaktır. Çünkü web sitenizin işlevsel açıdan başarılı ve verimli olması da oldukça önemlidir. Kullanım kolaylığı analizlerinizi bu araç yardımı ile kolayca yapabilirsiniz ve buna bağlı olarak geliştirmeler yapabilirsiniz.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

Yorum Yazın