En İyi Dedicated Sunucu Satın Alma Rehberi

Fiziksel sunucu ismiyle anılan Dedicated Server en genel tanımıyla tek bir şirket ya da kullanıcıya ayrılmış web sunuculardır. Paylaşımsız olarak sunulduğu için kullanım hakkı %100 olarak tahsis edilen kişi ya da firmaya aittir. Hosting firmalarından temin edilebilen dedicated sunucu çeşitleri tek bir kaynak üzerinden verimli yönetim imkanı sunar.

Faaliyetlerini online olarak sürdüren her tarz işletme için bir gereksinim haline gelen fiziksel sunucular tıpkı paylaşımlı sunucu gibi çalışır. Aralarındaki tek fark fiziksel sunucunun kullanım haklarının o kişi ya da kuruma verilmesidir. Aynı durum paylaşımlı sunucularda yoktur. Başka hiçbir web sitesinin erişim imkanı bulamadığı fiziksel sunucular hız ve güvenlik açısından önem arz eder.

Neden Dedicated Sunucu Kullanılmalı?

Dijitalleşmenin hız kazandığı şu günlerde işletmeler için güvenlik kadar önemli olan bir diğer detay hızdır. Buna bağlı olarak her ölçekten işletme sunucu seçiminde fiziksel ya da paylaşımlı serverlara yönelebiliyor. Özellikle güvenlik açısından hassas olan ve hızı önemseyen işletme ya da kişiler tercihini Dedicated sunucu yani fiziksel serverlardan yana kullanır. Durumun böyle olmasının sebeplerini listelemek gerekirse;

• Hızlı bağlantı garantisi,

• Anında bakım ve onarım hizmeti,

• 7/24 kesintisiz çalışabilme kapasitesi,

• Daha az saldırı riski.

Görüldüğü üzere işletmelerin beklediği pek çok şeyi aynı anda sunabilen Dedicated sunucu oldukça önemlidir. İşletmelerin istek ve beklentilerine göre şekillenen böyle sunucular hakkında daha detaylı bilgi almak için Natro’dan destek alabilirsiniz. Öte yandan sanal sunucularla arasındaki farkı daha net görmek istiyorsanız, şu içeriğimize bir göz atabilirsiniz.

Dedicated Sunucuların En Dikkat Çeken Avantajları

Sanal sunucu ve fiziksel sunucu arasında kararsız kalan kişi ya da işletmeler öncelikle her iki sunucu türünün de özelliklerine odaklanmalıdır. Yapılacak inceleme esnasında elbette bütçe göz edilmeli ancak önemli olan sağladığı faydalara odaklanabilmektir. Buna göre tercih edilecek herhangi bir Dedicated sunucu paketinin işletmelere sağladığı faydalar şunlardır:

• Kontrol ve Yüksek Güvenlik

Paylaşımlı sunucular birçok verinin farklı web siteleriyle paylaşılmasını sağlar. Ancak söz konusu fiziksel sunucular olduğunda bu durum mümkün değildir. Doğal olarak sürekli denetime tabi olan şirketlerin müşteri verilerini korumaya almasını sağlar. Yüksek güvenlik önlemleri içeren Dedicated sunucu online alışveriş platformu gibi kişisel verilerin barındığı her web sitesi için uygundur. Öte yandan kontrol tamamen sunucu sahibinde olduğu için izniniz olmadan işlem yapılabilmesi mümkün değildir.

• Yönetilebilen Barındırma Alanı

Sunucu hizmeti sunan firmalar kişi ya da kurumların ihtiyaçlarına yönelik en iyi sunucu sistemini sağlar. Tercih fiziksel sunuculardan yana olduğunda firmanın ihtiyaçları doğrultusunda barındırma alanları yaratılır. Bu alanların kontrolu ve güvenliği düzenli olarak incelenir. 7/24 bakım ve onarım hizmeti için alarmda olan sunucu firmaları dilediğiniz an destek vermeye hazırdır. Paylaşımlı sunucularda ise sorunun tespit edilip müdahale edilmesi esnasında güvenlik açıkları oluşabilir.

• Paylaşılan Kaynak Bulunmaması

Web sitelerde kaynak paylaşımı genellikle CPU, RAM gibi hayati alanlarda olur. Fiziksel yani Dedicated sunucular ise bu kaynak paylaşımına izin vermez. Paylaşım imkanının bulunmaması doğrudan site performansını etkiler. Örneğin; çok fazla bellek tüketen komutlu dosyaları paylaşan sunucular site hızından yavaşlamaya sebebiyet verir. Fiziksel sunucularda bu eksi durumlar yaşanmadığı için müşteri memnuniyeti olumlu yönde etkilenir. Aynı zamanda yoğun rekabetin yaşandığı rakipleriniz arasında ön plana çıkabilmenize olanak sağlar.

• Özelleştirebilme İmkanı

Dedicated sunucuların en önemli özelliği firmaların ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilebilmesidir. Her site ve firmanın ihtiyaçları birebir aynı olmadığı için maksimum verimi elde edebilmek bu özelleştirmelere bağlıdır. Alanının en iyi sunucu sağlayıcılarından talep edilen Dedicated sunucular size bu olanağı sağlar. Böylece yükseltme planlarından faydalanmanız çok daha kolay olur.

En İyi Dedicated Sunucu Nasıl Seçilir?

Hosting firmalarının hummalı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan sunucular kendi içinde farklı özellikleri taşır. Fiziksel sunucu seçmek isteyen firmaların bu konuda dikkat edebileceği bazı önemli detaylar bulunur. Hangi firmalar fiziksel sunucu seçmeli konusunda tereddüt yaşanıyorsa şu noktalar dikkate alınabilir:

• Web sitenizin aldığı trafik giderek yükseliyorsa,

• Siteniz için yüksek çözünürlük ve video gibi ek özellikler planlıyorsanız,

• Güvenlik ihtiyacınızın daha da artmaya başladığını görüyorsanız,

• Yakın bir gelecekte büyüme yaşayacağınızın farkındaysanız ve adımlarınızı bu doğrultuda atıyorsanız.

Rakipleri arasından sıyrılarak ön plana çıkmak isteyen web siteleri için bulunmaz bir destek olan fiziksel sunucular hakkında hosting firmalarından daha detaylı bilgi almak mümkündür. Farklı paketler halinde sunulan böyle Dedicated sunucu seçimlerinde profesyonellerden destek alınmalıdır. Profesyonel firmalardan talep edilen fiziksel sunular işletmelerin daha verimli faaliyet göstermesine katkı sağladığı gibi beklenen büyümeleri de hızlandırır. Buna göre web sitenin ihtiyaçlarına yönelik en iyi Dedicated sunucu seçiminde şu noktalara dikkat edilmelidir:

1. Kullandığınız işlemci ne kadar güçlü olmalıdır?

Büyüme hedefine emin adımlarla ilerleyen işletmeler için öncelik işlemci gücüdür. Söz konusu işlemci size hangi alanlarda olanak sağlıyor ve sağlamalı? Bu noktada dikkatli seçim yapılmalı ve isteklere yönelik güçlü bir işlemci seçiminde bulunulmalıdır. Size önerilen Dedicated sunucu paketlerinde bu kriteri es geçmemeli, işlemcinin size sunduğu artıları değerlendirmelisiniz. Yapılan değerlendirmeler sonucunda seçilen Dedicated server paketinin işlemci gücüne karar verilebilir.

2. Bant Genişliği Ne Kadar Önemli?

Bant genişliği web siteler üzerinde yüksek kaliteli HD resimleri, video içerikleri gibi verilerin verimli kullanılmasına etki eder. Düzenli aralıklarla büyüyen bir trafik bekleyen web siteler bant genişliğinin yüksek olmasına özen göstermelidir. Büyüme hedefiyle ilerleyen ve geniş aralıklarda hizmet sunmayı planlayan web siteler için Dedicated sunucusu seçerken bant genişliğinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir.

3. Belleği Es Geçmeyin!

Web site sunucu seçiminde hataya düşülen önemli konulardan biri de bellektir. Kullandığı bellek boyutunun yeterli olduğunu fazlasına gerek olmadığını düşünen web site sahipleri büyük bir yanılgıya düşebilir. Böyle durumlarda alanının en iyi hosting firmalarıyla görüşülmeli ve gelecek planlarından mutlaka bahsedilmelidir. Keza ilerleyen süreçlerde büyümeye devam eden işletme daha fazla bellek ihtiyacı duyacaktır. Dedicated sunucu seçimlerinde bu bellek alanlarının tartışmaya alınması site açısından faydalı olacaktır.

4. Belli Bir İşletim Sistemine İhtiyaç Duyulacak mı?

Windows ya da Linux gibi güçlü bir işletim sistemi kullanan işletmelerin yeni bir sisteme ihtiyaç duyulabileceğini bilmesi gerekir. Keza ilerleyen süreçlerde kullanılan işletim sistemi ne kadar güçlü olursa olsun yetersiz gelebilir. Böyle bir yetersizlikle başa çıkmak yerine Dedicated sunucu seçiminde bu kriterinde de değerlendirmeye alınması gerekir.

Dedicated Sunucu Satın Alma Aşamasında Dikkat Edilecekler

Dedicated sunucu satın alma işlemleri hosting alanında destek sunan firmalarca gerçekleştirilir. Aylık belli ücretlerle kiralanabilen bu sunucular kendi içerisinde farklı özellikler taşır. Paket seçimine kadar vermek bir yana tercih yapacağınız firmayı da ele almanız gerekecektir. Buna göre Dedicated sunucu talep edilecek firmada incelemeniz gereken detaylar şunlardır:

• Sunucu Kararlılığı

Sunucu kararlılığı, Dedicated sunucuların çalışma süresine işaret eder. 7/24 çalışma garantisi sunan her fiziksel sunucunun %99,95 çalışma garantisi sunması beklenir. Buna göre performans, kullanılabilirlik ve erişilebilirliği etkileyen sunucu kararlılığını sunan hosting firmaları tercih edilmelidir.

• Destek Hizmeti

Dedicated sunucu desteği sunan firmaların 7/24 iletişim kurulabilecek bir hattının bulunması gerekir. Bu iletişim kanalı kimi zaman mail kimi zaman WhatsApp hattı kimi zamanda canlı destektir. Hangi iletişim kanalı seçilirse seçilsin Dedicated sunucu sunan firmayla iletişim kurulabiliyor olması gerekir. İhtiyaç duyulan anda destek sağlayamayan hosting firmalarından sunucu almanız size bir fayda sağlamaz.

• Özelleştirme Durumunun Sorgulanması

Fiziksel sunucu yani Dedicated sunucular paylaşılamaz özellikleriyle dikkat çekse de bazı hosting firmaları bu durumu değiştirebiliyor. Size kiralanan sunucu üzerinden başka firmalara alan kiralaması yapabilirler. Bu durumu engellemenin en garanti yolu seçtiğiniz sunucu üzerindeki özelleştirmelerdir. Eğer konuyla alakalı fazla bilginiz yoksa ve kararsız kalıyorsanız dilediğiniz an iletişime geçebileceğiniz Natro sayesinde en doğru bilgiyi edinmeniz mümkün.

• Güvenlik

Dedicated sunucu türleri diğer sunuculara göre çok daha güvenlidir. Ancak durumun böyle olması sitenin saldırılara karşı %100 güvenli olduğu anlamına gelmez. Bu noktada devreye giren hosting firmaları size güvenlik garantisini sunmak zorundadır. Performansınızı ve verilerinizi etkilemeyecek yerleşik güvenlik sistemlerini sunmaları gerekir. Sizlerde karşınıza çıkan hosting firmasında bu koşulların varlığından emin olmalısınız.

Web sitenizin daha güvenli ve hızlı büyümesine fayda sağlayacak Dedicated sunucu kiralama hizmeti sunan Natro sayesinde sizlerde dilediğiniz paketi tercih edebilirsiniz. Doğrudan “Yapılandır” seçeneğini kullanarak talep edebileceğiniz fiziksel sunucular için aylık ya da yıllık ödeme avantajlarından faydalanabilirsiniz. Natro güvencesiyle firmalara sunulan en iyi Dedicated server seçenekleri inceleyebilir, gerekli koşullarda firmayla iletişime geçebilirsiniz.

Natro Dedicated Sunucu Özellikleri

Web site kurulum ve geliştirilmesinde başarılı destekleriyle isminde söz ettiren Natro, Dedicated sunucu paketleriyle de ön plana çıkar. Yılın her dönemi 7/24 destek sunan firma sayesinde talep edilebilecek fiziksel sunucuların genel özellikleri şunlardır:

• 8 Adet IP Adresi: Çoklu disk (RAİD) desteğiyle ön plana çıkan Natro depolama ve veri yedekleme için kapasiteyi yükseltmeye fayda sağlar. Aynı anda 8 adet IP adresi kullanımına olanak sağlar.

• Kolay ve Ücretsiz Kontrol Paneli: Dedicated sunucular için hazırlanan kontrol panellerinin kullanım kolaylığı sağlaması gerekir. Tek bir noktadan denetim ve kontrol imkanı sunan Natro bu alanda CyberPanel desteği sunar. Böylece web site kontrolü herkesin kullanabileceği bir panelle yönetilmiş olur.

• Ücretsiz Kurulum Garantisi: Hosting firmalarının hazırladığı Dedicated sunucular için kurulum aşaması önemlidir. Özellikle bu alanda tecrübeli olmayan kişilere destek sağlayan kurulumlar Natro tarafından ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilir.

• Genişletilebilir Kaynak Desteği: İlerleyen süreçlerde web sitesi için kapasite artırımı yapmak isteyen kişiler genişletilebilir kaynak desteği garantisine sahiptir. İlk etaplarda gereksiz gibi görülse de büyümeye başlayan faaliyetler için bu desteğin sunulması son derece önemlidir.

• Yedekli Network Altyapısı ve Geniş Bant Aralığı: Güvenlik önlemleri Dedicated sunucularda hat seviyelerdedir. Ancak beklenmeyen sürprizlere karşı garantici davranan Natro yedekleme imkanı sunarak verilerinizi güvence altına alır. Öte yandan büyüyen işletmeler için önemli olan bant genişliğinde 1 Gbit genişlik sunar. Sunulan bu bant genişliği ekstra maliyetlerle karşılaşmak istemeyen işletmeler için ideal bir seçimdir.

Sizlerde Natro güvencesiyle web sitenize en çok uyan Dedicated sunucu paketlerini görmek için hemen şimdi web sayfamızı ziyaret edersiniz. Tüm özellikleri ve avantajlarıyla inceleyebileceğiniz Dedicated server paketlerini doğrudan satın alabilirsiniz. Ya da merak ettiğiniz konularda en doğru seçimi yapmak için hemen bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Web siteniz için yapılan detaylı inceleme sonrasında size ve ihtiyaçlarınıza en çok uyan fiziksel sunucu kiralama hizmetini anında talep edebilirsiniz.

0 Shares:
Benzer İçerikler