Zip Dosyası Nedir?

ZIP Nedir? Bilgisayar kullanımı ile birlikte hayatımıza giren terimlerden biri olan ZIP, bir dosyalama biçimidir. İsmini İngilizce zipper kelimesinden almıştır. Bu kelime fermuar anlamına gelmektedir. ZIP dosyaları, sıkıştırılmış ve/veya arşivlenmiş dosyaların genel uzantısı olarak kabul edilmektedir. Farklı kullanım alanlarına sahiptir ve günümüzde özellikle internet üzerinden yapılan dosya paylaşımlarında kullanılmaktadır. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir. İlk olarak Phil Katz tarafından geliştirilen PKZIP adlı program ile kullanılmaya başlanmıştır. Bu program dosyaların sıkıştırılmasına ve arşivlenmesine olanak tanıyan bir programdır. Daha sonraları geliştirilerek kullanım alanı arttırılmıştır.

Günümüzde birçok farklı sıkıştırma biçimi bulunmaktadır. Bunlardan en meşhur olanları 7ZIP ve RAR olarak gösterilebilir. Formatı veya biçimi ne olursa olsun dosya sıkıştırma işlemi, Mac OS dâhil bütün işletim sistemlerinde kullanılmaktadır. Dosyaların sıkıştırılması, depolama alanı açısından fayda sağlamaktadır. Sıkıştırılan dosyalar belirli bir oranda küçülerek daha az yer kaplamakta ve daha sıkışık bir şekilde sunulmaktadır. Üstelik sıkıştırılan dosyaların tamamını açmadan, dosya içeriklerine göz gezdirmek de mümkündür. Bu özellik de ZIP formatının arşivleme tarafını yansıtır.

ZIP Nedir?

ZIP Nedir?

İnternetten indirdiğiniz program dosyaları veya belgeler genellikle RAR veya ZIP formatı ile sunulmaktadır. Çünkü ZIP kullanımı yalnızca dosyaların daha az yer kaplaması için kullanılmamaktadır. Aynı zamanda ZIP şeklinde paylaşılan dosyalarda hata oluşma riski de en aza indirilmektedir. Bir dosyayı orijinal haliyle internet üzerinden paylaştığınızda, yükleme ve indirme sırasında oluşabilecek hatalar, sürüm farklılıklarına bağlı olarak gelişen aksaklıklar gibi olumsuzluklarla karşılaşılabilmektedir. Fakat dosya sıkıştırıldıktan sonra internet ortamında özgür bir şekilde paylaşılabilir ve bu şekilde problemler ortaya çıkmaz.

Sıkıştırılmış bir dosyayı açabilmek için yardımcı program kullanmak gerekmektedir. Yardımcı programlar aracılığı ile sağlanan bu işlem sonucunda başka bir kişi tarafından sıkıştırılmış veya arşivlenmiş olan dosyalar, tamamen korunmuş bir şekilde başka bir kullanıcı tarafından temin edilebilir. Benzer şekilde kalabalık dosyaların korunaklı bir şekilde sabit sürücü içerisinde saklanması için de oldukça faydalıdır. Hayatı oldukça kolaylaştıran bir dosya biçimidir. Windows işletim sisteminde günümüzde yerleşik bir sıkıştırılmış dosya aracı sunulmaktadır. Bu sayede kolay bir şekilde sıkıştırılmış dosyalar üzerinde işlem yapılabilmektedir. Eğer kullandığınız cihazda bir sıkıştırma veya arşivleme programı yüklü değilse internet üzerinden yapılabilecek basit bir araştırmayla WinRar benzeri bir program edinilebilir.