Webmin Nedir?

Webmin Nedir?

Webmin, Linux sisteminin son derece kolay bir şekilde ve uzaktan yönetilmesini amaçlayan oldukça basit kullanım özelliği olan fakat çok fazla özelliği ve eklentisi bulunan bir uygulamadır.

Webmin Nedir?

Webmin Jamie Cameron tarafından ilk kez geliştiriliyor. Bu uygulamanın bu denli ilerlemesi ve kapsamının genişlemesinde patch’ler ve dil dosyalarında birçok kişinin programın geliştirilmesinde yardım sunması olarak ön plana çıkıyor. Bununla birlikte uygulaması parçalı bir yazılım olduğundan dolayı 3. parti eklenti yazılım yazarak programa katkı sunan kişi sayısının da oldukça fazla olduğu görülüyor.

Webmin Özellikleri Nelerdir?

Uygulamanın bu denli gelişmesi ve ilgi görmesinde sahip olduğu özelliklerin oldukça büyük yeri bulunuyor. Webmin özellikleri arasında en dikkat çekenler ise şu şekildedir;

  • bsd-like lisansı ile çıkarılıyor bu anlamda ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması en önemli özellikleri arasında yer alıyor.
  • İşletim sisteminde bulunan birçok yönetimsel işlemleri tek bir web ara yüzünde gerçekleştirme imkânı bulunuyor.
  • Kullanıcı hesaplarının yönetilmesi, disk yapılandırılması, disk yönetimi, network kartları, network yapılandırılması, firewall, zamanlanmış görev yönetimi, Apache, DNS, dosya paylaşımı gibi birçok bilgisayar bileşenlerinin düzenlenmesi işleminin web ara yüzü kullanılarak kolaylıkla yapılmasına imkân sağlıyor.
  • VPS ve VDS sunucuları için en düşük seviyede kaynak tüketimi, kullanımı ve kurulumunun kolay olması noktasında oldukça büyük avantajlar ortaya konan bir uygulamadır.
  • Açık kaynak koduna sahip olarak gelişim sağlayan bir program olması ve ücretsiz bir şekilde yazılım geliştirme faaliyetlerinin gönüllü kişilerce yapılması sayesinde bu uygulamanın kullanımı dünya genelinde oldukça yaygınlaştığı görülüyor.
  • Cpanel veya web tarayıcısından kullanılan panel uygulamalarına benzerliği nedeniyle bu panel uygulamalarını kullanan kişilerin, kullanımını sorunsuz ve kolay bir şekilde yapabiliyorlar.
  • Tüm Linux sisteminin web üzerinden ve oldukça kolay bir şekilde yönetilmesini sağlıyor.

Webmin Gelişim Özellikler

Webmin gelişim özellikleri anlamında sahip olduğu potansiyel ve dünyanın her yerinden aktif gönüllü geliştiricileri sayesinde yaşanan teknolojik gelişmelere anlık refleks gösterme özelliğine sahiptir. Bu sayede webmin gelecek yıllarda dünyanın en geniş kapsamlı uygulamaları arasında oluyor.