Web Tarayıcı Nedir?

İnternet, günümüzde son derece önemli bir meta olarak her kesimden ve her yaştan insanın hayatında yer kaplamaktadır. İnternet aracılığı ile tüm dünyayla anında bağlantı kurabilir ve birçok işlemimizi hızlı bir şekilde halledebiliriz. Bu nedenle internet, günümüzde olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Öyle ki bazı ülkelerde temel ihtiyaç olarak kabul edilmekte ve bu nedenle internet hizmeti fiyatları son derece uygun düzeye çekilmektedir. İnternette işlerimizi hallederken gereksinim duyduğumuz en önemli uygulamaya web tarayıcı denir.

İnternet ve Tarayıcı İlişkisi

Web tarayıcı nedir?

Web tarayıcı nedir?

Oldukça önemli ve zaruri bir kavram olan internetin içerisine dâhil olabilmemiz için elbette bir araca ihtiyaç duyulmaktadır. Web tarayıcı nedir? Sanal ortamda yer alan sınırsız bilgi kaynağına ulaşmak için kullandığımız bu araca web tarayıcı denmektedir. Sıradan kullanıcılar için bir web tarayıcı olmadan internette gezinebilmek mümkün değildir. Web tarayıcılar, internet içerisindeki yazılı, görsel veya sesli bilgilerin doğru bir şekilde kullanıcıya aktarılmasını sağlamaktadırlar ve temel amaçları bu şekildedir. Bu nedenle son derece önemli bir rolleri vardır ve bir tarayıcı edinmek, internet dünyasına adım atmak için gerekli olan ilk unsurdur.

Esas amacı son derece basit ve net gibi görünse de günümüzde tarayıcılar son derece gelişmiş programlardır. Kullanıcılar tarafından yalnızca internete bağlı kalmak için değil aynı zamanda kişisel zevklerin ve ilgi alanlarının kaydedildiği bir platform olarak da kullanılırlar. Bu da hâliyle rekabeti arttıran ve çeşitliliği çoğaltan bir unsurdur. Tarayıcıların ne kadar kullanışlı, hızlı, güvenli ve özelleştirilebilir oldukları, seçilmelerinde etkin rol oynar.

Nasıl Yüklenir?

Bir web tarayıcı edinmenin yolu son derece basittir. Herhangi bir cihaz aldığınızda (akıllı telefon, tablet, dizüstü veya masaüstü bilgisayar gibi) içerisinde bir işletim sistemi yüklü olarak gelir. Bu işletim sistemi içerisinde de en az bir adet varsayılan web tarayıcı bulunmaktadır. Bu nedenle internete bağlanmak ve farklı bir web tarayıcı yükleyebilmek için öncelikle varsayılan tarayıcıyı kullanmak zorundasınız. Bu Apple cihazlarda Safari, Windows cihazlarda Edge, Android cihazlarda ise Chrome şeklindedir. Bu tarayıcıları açarak, Google üzerinden edinmek istediğiniz tarayıcının ismini aratmanız ve daha sonrasında ilgili tarayıcının resmi web sayfasından indirme (download) işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Son olarak indirdiğiniz kurulum dosyasını çalıştırarak yönergeleri izlemeniz ve kurulumu tamamlamanız yeterli olacaktır.