TAR Nedir?

Bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ve iletişim becerilerinin kuvvetlenmesine bağlı olarak kullanıcıların kendileri aralarında gerçekleştirdiği paylaşımlarda da artış meydana gelmiştir. Bu artışla eş zamanlı olarak dosya boyutları ve formatları da elbette değişkenlik göstermiştir. Dosya boyutları her geçen gün daha da artarken aynı zamanda bir program için gereken ufak dosya sayısında da artış meydana gelmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak dosyaların transferleri esnasında sıkıştırma işlemine ihtiyaç duyulmuştur. Dosya sıkıştırma yalnızca boyuttan tasarruf etmek için değil aynı zamanda dosyaların güvenli bir şekilde, yapılarında bozulma meydana gelmeden karşı tarafa ulaştırılması açısından da son derece gereklidir. Tar dosya arşivleme ve sıkıştırma ile alaklı makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

TAR Nedir?

TAR Nedir?

Dosya Arşivleme

En temel işlevi dosya arşivleme ve sıkıştırma olan TAR, bu alanda son derece başarılı bir dosya biçimidir.  En basit ayarlarında TAR arşivleri, “.tar” uzantısına sahiptirler. Fakat genellikle bu uzantıya birkaç harf veya rakam eklenmiş şekliyle karşımıza çıkar. Bunun nedeni aracı programlar kullanılması ve bu programların kendi uzantılarını eklemesidir. Fakat en temelde sıkıştırma ve arşivleme prensipleri aynıdır.

İlk çıktığı dönemlerde işlenmemiş dosya biçimi ve disk yedekleme için kullanılsa da günümüzde yazılım dağıtımı ve arşivleme için işlev görmektedir. Birçok farklı dosyayı tek bir dosyada saklamak için ideal tercihtir. Prensip olarak TAR, “Bir şeyi yap ama en iyi şekilde yap” felsefesini benimsemiştir. Yalnızca temel prensipler TAR tarafından belirlenmiştir ve bunu baz alarak birçok farklı aracı program sıkıştırma işlemi gerçekleştirmektedir. En önemli özelliği sıkıştırma işlemini sağlıklı ve düzgün bir şekilde yapmasıdır. Bu sayede dosya biçimlerinde değişiklikler veya bozulmalar önlenmiş olur ve aynı zamanda boyuttan da oldukça tasarruf edilir.

Nasıl Sıkıştırılır

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere TAR yalnızca bir sıkıştırma biçimi ve teknolojisidir. Bu teknolojiyi kullanabilmek için ise aracı bir programa ihtiyaç vardır. İnternet üzerinden yapacağınız ufak araştırmalar sonucu birçok farklı arşivleme programı bulabilirsiniz. 7-zip bunlar arasında oldukça başarılı bir örnektir. TAR dosya uzantıları ile uyumludur ve etkili bir şekilde sıkıştırma yapabilir. Son derece hızlı çalışan bir programdır. 7 katmanlı sıkıştırma teknolojisi sayesinde yerden tasarruf etmek isteyenler için ideal seçenektir.