Sunucu Nedir?

Sunucu, herhangi bir ağ üzerinde bir programı veya bir bilgiyi farklı kullanıcılara/sistemlere paylaştıran/dağıtan donanım veya yazılıma verilen genel isimdir. Burada temel nokta, sunucuların bir bilgisayar ağına bağlı olması.

Donanımsal olarak sunucuların, sorunsuz çalışmak üzere inşa edilmiş, güvenilir, çoklu kullanıcıya hizmet eden bilgisayar sistem(ler)i olduğunu söyleyebiliriz.

  • PERFORMANS : Çoklu kullanıcıya hizmet edeceğinden, çoklu işlemci desteği, hızlı bir disk sistemi, fazla bellek miktarı barındırma.
  • ÖLÇEKLENEBİLİRLİK : Kullanılan sunucunun ihtiyaçlara göre ne kadar güncelleştirilebileceği. Örneğin, artan yüke karşılık işlemci sayısını veya hızını artırabiliyor muyuz? Bellek miktarı ne kadar artıyor?
  • GÜVENİRLİK & DEVAMLILIK : Kullanılan donanımlar yedekli mi? Arıza çıktığında yedeği otomatik olarak devreye girip sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edilebiliyor mu?

sunucu-calisma-sistemi

Serverları server yapan donanımsal olarak şekilleri değil içinde bulunan yazılımlardır. Örneğin web sitelerin barındığı web server, linux işletim sistemi ise apache yazılımının, windows server için de IIS yazılımının içinde kurulmuş olması ile elde edilir. Yazılım geliştirenler kendi bilgisayarlarında bu web server yazılımlarını kurarak yazdıkları kodları test edebiliyorlar.

Aynı şekilde veritabanı serverı elde etmek için servera, mysql, mssql ya da oracle gibi bir veritabanı yazılımı kurmak yeterlidir.

Yine aynı şekilde ftp server için servera ftp yazılımı kurulur. Tabi çoğunlukla tüm bu yazılımlar tek bir servera kuruluyor. Aynı servera htm apache yazılımını hem de mysql veritabanını kurarak hem web server hem de veritabanı serverı olarak kullanabiliyorsunuz. Yoğun sistemlerde 1 servera apache, 1 servera mysql, 1 servera mail yazılımları kuruluyor. Hatta bunlar da cluster yapıya getirilebiliyor.