SMTP Nedir?

E-posta göndermenin ve almanın arkasında yer alan bir servis sistemi olan SMTP nedir diye sorulduğu zaman internetin kendi yarattığı dil gene ortaya çıkıyor.

Kısa adı SMTP olan ifade Simple Mail Transfer Protocol – Basit Aktarım Posta Protokolü olarak dilimize tam çevrilebilir ve SMTP nedir diye soranlar için bir fikir verebilir. Bu, internette yapılan elektronik posta akışını düzenleyen ve en çok kullanılan sunucudur. 25 numaralı port internette e-postalara ayrılmıştır. (Kendine özgü bir dilden  bahsedilmişti.) Bu rakam daha sonra 587 olarak değiştirildi.

SMTP Nedir?

SMTP Nedir?

Kullanıcı bir elektronik posta gönderdiğinde bu mail SMTP sunucusuna aktarılır. Sunucu elektronik postaları alan POP/IMAP isimli bir başka sunucu ile irtibata geçer. Son aşamada bu ikinci sunucu yardımıyla elektronik posta sahibine ulaşır. Normal posta dağıtımı gibi düşünüldüğünde SMTP yazdığınız mektubu bıraktığınız posta kutusudur. Postacı ve PTT’nin diğer birimleri onu artık yerine ulaştıracaktır ama siz mektubunuzu sisteme bırakmışsınızdır. Basit Aktarım Posta Protokolü bu kez internet ortamında yazılmış mektubunuzu bıraktığınız yerden alacak ve algoritmalarla çalışan sistem onu sahibine teslim edecektir. Sözünü ettiğimiz POP/IMAP ise adeta karşı adresteki postacıdır.

Giden E-Maillerin Postacısı SMTP’dir

Giden posta sunucusu demekle ifadenin en genel anlamda tarifi yapıyoruz ve SMTP nedir sorusunun en klasik yanıtını veriyoruz. (Gelen posta sunucuları ise artık biliyorsunuz; POP3 ve IMAP oluyor.) Basit Aktarım Posta Protokolü üçüncü parti yazılımlar kullanarak postanın gönderilmesini sağlar. Bunun da anlamı üçüncü parti mail programının yüklenmesi demektir. SMTP uygulamaları ve 25 numaralı port bu sırada karşınıza çıkan bir ifadelerdir. Elektronik postalar 25 numaralı port üzerinden gönderilyordu. (Portu elektronik posta bağlantı merkezi olarak düşünün.) Fakat spam dediğimiz e-mail çeşidiçok fazlalaşınca Türk Telekom bunu 587 no’lu port olarak değiştirdi. Sizin  de kendi bilgisayar yüklemesinde bu STMP ayarlarının yapılmış olması gerekir. Aksi takdirde mail gönderemezsiniz.

  1. Port ile 587. Port Farkı

Birinci elektronik limanda (portta) kimlik denetimi zorunlu değildir. 587. No’lu portta ise buişlem zorunludur. Böylece spam’lerin önüne geçilmek istenmiştir.

Bugün için kullanılan en yaygın elektronik posta programı Windows tarafından sürümü yapılan Outlook’tur.