Shutdown Nedir?

Kişisel bilgisayar kullanımı tüm dünya genelinde son derece yaygındır. Bilgisayar kullanımını mümkün kılan ise işletim sistemidir. Her işletim sistemi belirli komutlar üzerinden işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu komutlar arasında son derece karmaşık ve teknoloji bilgisi gerektiren komutlar ve temel seviyede kabul edilen basit komutlar bulunmaktadır. Bilgisayarın ve işletim sisteminin açılıp kapanması, yeniden başlatılması, beklemeye alınması gibi basit işlemlerin her biri bu komutlar shutdown komutları sayesinde gerçekleşmektedir. İşletim sisteminize bir komut verdiğinizde mümkün olan en hızlı şekilde bu komut hayata geçirilmektedir. Bu nedenle komutlar son derece önemlidir.

Shutdown Nedir?

Bilgisayarda kullanılan en temel fonksiyonlardan biri olan shutdown, Türkçede kapatmak anlamına gelmektedir. En temelde shutdown bir komuttur. Bu komutu verdiğinizde işletim sisteminiz gerekeni yerine getirerek kendini kapatmaktadır. Yalnızca işletim sisteminin değil cihazın tamamen kapanmasını sağlamaktadır. Bu şekilde komut verilerek sağlanan kapatma işlemi en sağlıklı yöntemdir. Bilgisayarın açma tuşuna uzun süre basarak gerçekleştirilen kapatma işlemi ise fiziksel bir işlem olup shutdown kapsamına girmemektedir. Bu şekilde gerçekleştirilen kapatma işlemi sağlıklı olmadığı için önerilmemektedir. Bilgisayar içerisinde bulunan donanımın bir anda elektrik kesintisi yaşaması, uzun vadede donanıma zarar verebilmektedir. Bu nedenle her zaman için shutdown komutu ile cihaz kapatılması önerilmektedir.

Shutdown Nedir?

Shutdown Nedir?

Windows işletim sistemi başta olmak üzere bütün işletim sistemlerinde bilgisayarı kapatmak için bir buton bulunmaktadır. Bu kapat butonu, sizin yerinize komut istemcisine shutdown komutunu vererek bilgisayarın sağlıklı bir şekilde kapanmasını sağlar. Bu sayede pratik ve sağlıklı bir şekilde cihazınızı kapatabilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayarın belirli bir süre sonunda kapanması için de komut verebilirsiniz. Bu şekilde zamanlayıcı ayarlamak için öncelikle Windows tuşu + R kombinasyonu ile çalıştır penceresine ulaşın. Sonrasında çalıştır penceresine cmd yazıp enter tuşuna basın. Karşınıza gelecek olan komut istemcisine “shutdown /s /t 60” şeklinde komutunuzu verebilirsiniz. Örnekteki komut bilgisayarınızı 60 saniye içerisinde kapatacaktır. Süreyi kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde henüz işiniz bitmemişse ve bilgisayar başından kalkmanız gerekiyorsa bilgisayarınızın dilediğiniz zamanda güvenle kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Shutdown komutu, bilgisayar için en temel komutlardan biri olup hayati önem taşımaktadır.