RSS Nedir?

İnternette gezinirken bazı web sayfalarında karşınıza çıkan RSS kavramı, web sayfasıyla ilgili güncellemeleri kaçırmamanız adına kullanılan bir aracı takip sistemidir. Kullanım açısından son derece pratik bir araç olan RSS, birçok farklı web sayfasından gelen haberleri tek çatı altında toplamaya ve görüntülemeye yarar. Bu sayede pratik bir şekilde vakit kaybetmeden dilediğiniz içerikleri görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda her zaman güncel kalmanız için de son derece faydalıdır. İlk sürümünden itibaren kullanımı giderek artmış bir teknolojidir. Günümüzde bilgisayardan çok akıllı telefon kullanıldığı için RSS teknolojisinin adını daha az duymaktayız fakat yine de son derece verimli ve pratik bir sistemdir.

Sistemin kullanılabilmesi için web sayfasının RSS uyumlu olması gerekmektedir. Özellikle haber, blog veya podcastler gibi sürekli olarak güncellenen ve takip gerektiren web sayfalarında RSS uyumu olmaktadır. RSS uyumunun olması yalnızca kullanıcı için değil web sayfası için de avantajlı bir durumdur. RSS kullanımı ile web sayfası, kullanıcılarına etkili bir şekilde ulaşabilir ve yayınladığı içeriklerin okuyucular tarafından daha az kaçırılmasını sağlayabilir. İki tarafın da yararına olan bu sistem sayesinde internet üzerinden bilgi edinmek ve takip gerçekleştirmek son derece kolay bir hale gelmektedir.

RSS Okuyucuları Nelerdir?

RSS sistemini kullanabilmeniz için öncelikle bir RSS okuyucu edinmeniz gerekmektedir. Bunu da arama motorları üzerinden yapacağınız ufak bir araştırmayla edinebilirsiniz. En yaygın olarak kullanılan RSS okuyucular arasında Feedly, Reeder, FeedReader, RSSOwl, FeedBooster gibi uygulamaları sayabiliriz. Bunların bazıları ayrı bir uygulamayken bazıları da Chrome eklentisi olarak sunulmaktadır. Chrome eklentisi olarak kullanmak son derece pratiktir ve bu nedenle önerilmektedir. Dilediğiniz web sayfasını RSS okuyucunuza ekleyerek pratik bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar başında vakit geçirirken onlarca farklı sekmede açılmış fazla sayıda web sayfası içerisinde kaybolmaktansa tek bir aracı üzerinden aynı işlevi çok daha basit bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Günümüzde haber veya blog gibi bilgi portallarının kendi uygulamaları olsa da buna rağmen RSS ile takip sağlamak oldukça pratiktir. En önemli özelliği ise sınırsız kaynak eklenebilmesidir. Bu şekilde farklı kaynaklardan elde ettiğiniz birçok farklı içeriği bir arada görüntüleyebilirsiniz.