Responsive Tasarım Nedir?

Teknoloji geliştikçe aktif internet kullanan kişilerin sayısı da artış göstermektedir. Aynı zamanda internetin kullanım biçimi de zaman içerisinde çok sayıda değişikliğe maruz kalmıştır. Bu değişikliklere ayak uydurabilmek, web sayfaları ve kurumlar için son derece önemlidir. Gelişen teknolojiye bağlı olarak kullanıcıların web sayfalarına ulaşma biçimleri de değişiklik göstermiştir. İlk başlarda yalnızca masaüstü kişisel bilgisayarlardan web sayfalarına erişebilmek mümkünken daha sonraları laptoplar, akıllı telefonla ve tabletler ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte responsive tasarım ile web sayfalarına farklı görüntülere, teknolojilere ve boyutlara sahip birbirinden farklı sayısız cihazdan erişim sağlanabilmektedir. Buna bağlı olarak da çeşitli kullanım problemleri ortaya çıkmaktadır.

Responsive Tasarım Nedir?

Cihaz çeşitliliğine bağlı olarak ortaya çıkan problemlerin başında görüntüleme hataları veya yetersizlikleri gelmektedir. Kişisel bilgisayardan son derece sorunsuz ve verimli bir şekilde görüntülenebilen ve işlem yapması son derece kolay olan bir web sayfasına akıllı telefondan veya tabletten girdiğinizde aynı verimi alamayabilirsiniz. Bu noktada web sayfasının, kullanılan cihaza göre farklı bir tepki vermesi gerekmektedir. Verilen bu tepkiye ise Responsive Tasarım adı verilmektedir. Responsive tasarıma sahip bir web sayfasında öğeler ve linkler, girilen cihaza göre uyumlu olarak gösterilmektedir. Bu şekilde kullanıcı deneyiminin arttırılması hedeflenmektedir.

Responsive Tasarım Nedir

Responsive Tasarım Nedir

Masaüstü için hazırlanmış bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde eğer web sayfasının mobil sürümü yoksa ve responsive tasarıma sahip değilse, o web sayfası akıllı telefon veya tabletten görüntülenirken kullanım zorluğuna neden olmaktadır. Genellikle zoom yapılarak kısıtlı bir alanda işlem gerçekleştirmek zorunda kalınmaktadır. Responsive tasarım ile bu problem tamamen ortadan kalkmaktadır. Kullanılan cihaza göre uyumlu olarak web sayfası öğeleri anında yeniden düzenlenerek farklı bir görüntüye kavuşmaktadır. Bu sayede çok daha kolay bir kullanım sağlanır.

Responsive tasarımda genellikle masaüstü için kullanılan butonlar akıllı telefondan web sayfasına ulaşıldığında kısmen azalır, butonlar alt alta sıralanarak karışıklık ortadan kaldırılır. Web sayfası mümkün olduğunda ince uzun bir tasarımla sunulur ve menü butonları en üst kısma gizlenerek bu şekilde verimli kullanım amaçlanır. Kullanıcının esas ilgilendiği sayfa ile ilgili bilgilere ağırlık verilerek ihtiyacı az olan butonlar ve linkler ya saklanır ya da taşınır. Responsive tasarım, direkt olarak kullanıcı performansı ile ilgili bir kavram olduğu için son derece önemli ve gereklidir.