Reboot Nedir?

Bütün bilgisayar kullanıcılarının bir noktada kullanması gereken bir kavram olan reboot, en basit tabiri ile bilgisayarın yeniden başlatılması anlamına gelmektedir. Bu işlem Windows kullanıcıları için başlat menüsünden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Kullanıcı arayüzünün başarılı bir şekilde tasarlanmasına bağlı olarak tıpkı Windows işletim sistemlerinde olduğu gibi görsel bir buton yardımı ile kolayca gerçekleştirilebilen bu işlem esasında bir komuttur. Yani yeniden başlat butonuna tıkladığınızda, Windows işletim sistemi ilgili komutu yürürlüğe geçirerek cihazın kapanıp yeniden açılmasını sağlar.

Reboot, birçok farklı noktada kullanılabilir. Sistem çalışmasını etkileyen yeni bir program yüklediğinizde, bir programı sildiğinizde, bilgisayarın başlangıç ayarlarını değiştirdiğinizde veya çözemediğiniz bir hata ile karşılaştığınızda bu komutu kullanabilirsiniz. Yeniden başlatma işleminden sonra hata devam ediyorsa farklı bir yol izlemeniz gerekecektir. Hemen hemen bütün cihazlarda iki farklı reboot işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Soft (Warm) Reboot

Soft, Türkçede yumuşak anlamına gelmektedir. Warm ise sıcak anlamına gelir. Soft reboot veya diğer adıyla warm reboot işlemi, bilgisayar da dâhil olmak üzere her türlü cihaz için en uygun reboot işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde cihazınız o anda açık olan bütün uygulamaları ve programları sırayla düzgün bir şekilde kapatır ve daha sonrasında cihazın kapanıp yeniden acıması sağlanır. Bu işlemde donanımsal olarak herhangi bir zorlama veya güç kaybı yaşanmamaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde, bütün uygulamalar ve işletim sistemi olması gerektiği gibi kapanır. Windows işletim sistemleri için yeniden başlat butonu, soft reboot işlemini gerçekleştirmek için yeterli olacaktır. Cihazın tamamen kilitlendiği ve kesinlikle yanıt vermediği durumlarda ise başka bir reboot yöntemi kullanılır.

Hard (Cold) Reboot

Hard, Türkçede sert anlamına, cold ise soğuk anlamına gelir. Bilgisayarın reset tuşuna basarak gerçekleştirdiğiniz işleme hard reboot veya cold reboot denmektedir. Benzer şekilde akıllı telefonlarda da üç tuşa aynı anda basılarak gerçekleştirilen yeniden başlatma işlemleri de hard reboot olarak adlandırılır. Bu işlemin sürekli olarak tekrarlanması, elektronik cihazlar açısından pek sağlıklı değildir. Ani bir güç kaybı ve elektrik bağlantısının kesilmesi söz konusu olduğu için zaman içerisinde bu işlemin sürekli tekrarlanmasına bağlı olarak donanımsal problemler gözükebilir. Mecbur kalmadıkça kullanılmaması gerekir.