PostgreSQL Nedir?

Web sitelerinin can damarını oluşturan veritabanı sistemleri, site hayatının her aşaması için son derece önemlidir. Bu nedenle genellikle ücretli veritabanı sistemleri tercih edilmektedir. Genel anlamda bir veritabanı sisteminden beklenenler tutarlı olması, ayar yapabilmenin kolay olması ve kullanışlı bir formata sahip olması gibi özelliklerdir. Tüm bu özellikleri başarıyla bünyesinde taşıyan PostgreSQL, kullanıcı memnuniyeti oldukça yüksek bir veritabanı sistemidir. Adından da anlaşılacağı gibi SQL dili baz alınan bir sistemdir. Çok çeşitli siteler için kullanılmaktadır ve belirli bir müşteri veya kullanıcı portföyü bulunmamaktadır.

PostgreSQL

PostgreSQL

PostgreSQL Genel Özellikleri

Bu sistemin en belirgin ve dikkat çekici özelliği ücretsiz ve özgür yazılım prensibine sahip olmasıdır. Tamamen açık kaynak kodlu olarak piyasada varlığını devam ettirmektedir ve dünya genelinde binlerce kullanıcı ve geliştirici tarafından desteklenmektedir. Aynı zamanda PostgreSQL sponsoru olan birçok global ve büyük çaplı şirket bulunmaktadır. Son derece eski bir teknolojidir ve kuruluşu 1986 yılında gerçekleşmiştir. O günden bu yana devamlı olarak gelişme göstermiş bir yapıdadır.

Uyumluluk ve desteklenme konusunda oldukça başarılıdır. Hemen hemen bütün işletim sistemleri ile mükemmel uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Bunun temel sebebi de yine merkezi değil tamamen gönüllü geliştirme prensibine sahip olmasıdır.

Güvenlik konusuna ciddi önem veren bir platformdur. Bir veritabanının hızlı olmasındansa güvenilir olmasını daha çok önemseyen bir prensibe sahiptir. Bu da elbette kullanıcıların aradığı bir özelliktir. Bunun yanında çoğu ticari veritabanı sistemi ile yarışabilecek hızlılığa da sahiptir.

PostgreSQL Avantajları

En büyük avantajı elbette açık kaynak kodlu olmasına bağlı olarak gelişim sürecinin çok çeşitli gelişmesidir. Zaman içerisinde çözülen problemlerin her biri, diğer kullanıcıların da yararına olacak şekilde revize edilmektedir. Bu da özgür yazılım ruhunu başarılı bir şekilde temsil ederken aynı zamanda PostgreSQL için de üstün gelişim anlamına gelmektedir.

Sunduğu geniş çaplı uyumluluk yelpazesi sayesinde SQL fonksiyonlarının başarılı bir şekilde hayata geçirildiği bir platformdur. Bu sayede çok fazla sayıda dil ile birlikte rahatlıkla kullanılabilir.

En büyük avantajlarından biri de ücretsiz olmasıdır. Bu şekilde dileyen herkes bu sistemden rahatlıkla faydalanabilir. Çoğu çoğaltma yöntemini, çeşitlendirilmiş genişletme fonksiyonlarını ve farklı indeksleme tekniklerini desteklemektedir. Sizi tamamen özgür kılan, oldukça çeşitliliğe sahip bir sistemdir.