Pico Komutu Nedir?

Pico Komutu Dünya üzerinde en yaygın kullanıma sahip olan işletim sistemi Windows olsa da diğer işletim sistemlerin de oldukça önemlidir. Diğer işletim sistemlerinden en popüler olanları Mac ve Linux’tur. Mac işletim sistemleri tamamen entegre ve donanım ile birlikte mükemmel performans veren işletim sistemleri olduğundan maliyeti yüksektir. Linux ise tam tersi, son derece özgür bir platformdur ve bu nedenle bilişim ile ilgilenen kişiler tarafından yüksek tercih edilme oranına sahiptir. Çeşitli programlama işlemleri ve uygulama oluşturma gibi işlemler için belli noktalarda Linux kullanımı oldukça avantaj sağlayan bir durumdur. Linux, özgür bir platform olması ile ön plana çıkan bir işletim sistemi olarak içerisinde kullanılan programlarda da çeşitlilik hâkimdir. Linux işletim sistemi kullanarak metin oluşturmanızı ve metin düzenlemenizi sağlayan aracı programlardan biri de Pico’dur.

Pico Komutları

Pico içerisinde işlemleri gerçekleştirebilmeniz adına gereken çeşitli kombinasyona Pico komutu denir. Pico komutları bir dosyayı açmak, hareket etmek, okuma gerçekleştirmek, programdan çıkmak gibi temel ve gerekli işlemler için kullanılır. Pico komutlarını kullanabilmek için öncelikle programı çalıştırmanız ve bunun için de herhangi bir ekranda veya terminalde, komut istemcisine “pico” yazmanız gerekmektedir. Programı açtıktan sonra herhangi bir dosyayı açabilmeniz için kontrol + R tuşlarına basmanız ve sonrasında karşınızdaki satıra dosyanın adını yazıp enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Dosya içerisinde düzenlemelerinizi yaptıktan sonra kaydetmek için kontrol + O tuşuna basmanız gerekir.

En temel komutlardan karmaşık komutlara varana dek birçok farklı Pico komutu bulunmaktadır. Pico komutu arasından başlıca olanları aşağıdaki şekliyle sıralayabiliriz.

  • Sağa veya sola gitmek için sağ veya sol ok tuşları
  • Satır başına gitmek için kontrol + A
  • Satır sonuna gitmek için kontrol + E
  • Mevcut bulunulan satırın silinmesi için kontrol + K
  • Bir üstteki sayfaya erişmek için kontrol + Y
  • Bir alttaki sayfaya erişmek için kontrol + V
  • Dosya içerisinde arama gerçekleştirmek için kontrol + W
  • Programdan çıkmak için kontrol + X
  • Pico için yardım dosyasına ulaşabilmek için kontrol + G

Leave A Comment?