phpPgAdmin Nedir?

Web master olma yolunca ilerleyen kişiler için birçok kafa karıştırıcı terim ortaya çıkmaktadır. Bir web sitesi sahibi olmanız, web master olduğunuz anlamına elbette gelmemektedir fakat temel kavramları öğrenmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Özellikle ufak çaplı sitelerde, sitenin bütün sorumluluğu ve bütün işleri tek bir kişi tarafından sırtlanabilir. Bu gibi durumlarda da farklı veritabanı sitemleri ve yazılımlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. İşte bu veritabanı sistemlerinden biri de PostgreSQL olarak karşımıza çıkmaktadır. Özgür yazılım prensibine sahip olan bu veritabanı sistemini daha verimli, basit ve etkili bir şekilde kullanabilmeniz için de phpPgAdmin kullanımı faydalı olacaktır.

phpPgAdmin Nedir?

phpPgAdmin Nedir?

phpPgAdmin Nedir?

PostgreSQL veritabanlarını yönetmek için kullanabileceğiniz bir yazılımdır. Bu yazılım PHP dilinde yazılmıştır. Çok uzun yıllardır phpPgAdmin kullanımı son derece yaygındır ve popülaritesini kaybetmemiştir. Bunun en büyük nedeni son derece kullanışlı bir yazılım olmasındandır. Çok çeşitli özelleştirmeler ve detaylı kontrol sistemleri, bu platform üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Yazılım içerisinde kullanıcıların veritabanı ve tablo oluşturabilme imkânı bulunmaktadır. Aynı zamanda SQL kullanarak veri ve kaynak sorgulamaları gerçekleştirilebilmektedir. Oldukça eski bir sistem olmasına rağmen zaman içerisinde değişim ve gelişim göstermiştir.

İlk olarak phpMyAdmin tabanlı bir kaynak ikizi şeklinde ortaya çıkarılmış olmasına rağmen günümüzde taamen özgür ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Bu da bir diğer dikkat çeken özelliğidir. Bilindiği üzere açık kaynak kodlu, özgür yazılım prensibine sahip yazılımlarda ve veritabanı sistemlerinde hem çeşitlilik fazla olmakta hem de çok sayıda gönüllü geliştirici sayesinde etkili bir şekilde problemlerin çözümüne ulaşılabilmektedir. Açık kaynak kodlu ve ticari kaygı gütmeyen bir yazılım olmasına rağmen, MySQL’in kullanıcılarına sunulan hizmetlerle eş değer bir hizmet anlayışına sahiptir. Son derece işlevsel ve faydalı hizmetleri tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına vermektedir.

Tüm bu özellikleri sayesinde bilgisayar kullanıcılarının ve yazılımcıların önce gönlünü fethetmeyi başarabilmiştir. Kullanıcı memnuniyeti son derece yüksek bir yazılımdır. Bunun nedeni yalnızca özgür yazılım kaynaklı manevi sebepler değildir. Aynı zamanda son derece tutarlı, kararlı ve hızlı bir şekilde işlem gerçekleştirilebilen bir platform olmasıdır.