phpMyAdmin Nedir?

Geçmişten günümüze teknolojinin gelişmesinde etkili olan birçok farklı alandan biri web dünyasıdır. Web ortamının sıradan kullanıcılara açılması ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile birlikte son derece farklı atılımlar ortaya çıkmıştır. Eski dönemlerde bir veritabanı oluşturmak ve yönetmek son derece zahmetli ve meşakkatli bir iş olarak karşımıza çıkmaktaydı. Bu nedenle her zaman için kullanışlı ve etkili web araçlarına ihtiyaç duyuluyordu. Bu ihtiyaçlardan biri de MySQL veritabanı kullanan kişilerce ihtiyaç duyulan bir kontrol merkezi eksikliğiydi. İşte bu eksikliği phpMyAdmin son derece başarılı bir şekilde karşıladı.

phpMyAdmin Nedir?

phpMyAdmin Nedir?

phpMyAdmin Tanımı

Konusu geçen phpMyAdmin, PHP kullanılarak yazılmış olan bir webmaster aracıdır. Esas amacı online bir şekilde MySQL veritabanını kontrol etmek, yönetmektir. Bu yönetim işlemini son derece basit bir hale indirmesi ile popülerliğini arttırmıştır. Normalde MySQL veritabanı işlemlerini eksiksiz gerçekleştirebilmek için üstün kod bilgisi gerekirken, phpMyAdmin sayesinde işler son derece kolay bir hâl aldı ve vakitten tasarruf sağlandı. Günümüzde de yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Uzun yıllardır varlığını sürdürebilmesi ve etkili bir kullanıcı sayısına ulaşabilmesinde en etkili olan, açık kaynak kodlu bir yazılım olmasıdır. Bu sayede gelişimi çok yönlü ve çok kişi tarafından desteklenecek şekilde gerçekleşmiştir.

MySQL içerisinde yeni bir veritabanı oluşturma veya silme, tablo, alan, SQL sorguları gibi alanları ekleme ve silme işlemleri ile kullanıcıları ve yönetici sınırlarını kontrol edebilme gibi birçok faydalı özellik phpMyAdmin bünyesinde yer almaktadır. Bu çok yönlü faydaları sayesinde birçok kişinin beğenisini kazanmayı başarabilmiştir. En çok dikkat çeken özelliklerinden biri de tamamen ücretsiz olmasıdır.

phpMyAdmin Gelişimi

Günümüzde 62 farklı dil desteği bulunan phpMyAdmin, yıllar içerisinde önemli değişimler ve gelişimler yaşamıştır. 1998 yılından itibaren düzenli olarak sürüm güncellemeleri gerçekleştirilmek suretiyle yeni özellikler eklenmiş ve destek sağladığı kısımlar arttırılmıştır. Dönemin en popüler PHP araçlarından birisidir. En son yapılan geliştirmeler sonucu, birçok farklı aracı ve fonksiyonu destekleyen bir uygulama halini almıştır. Günümüzde hâlâ açık kaynak kodlu olarak sunulmaktadır ve herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Kullanırken en son sürümü yüklediğinizden emin olmanızı tavsiye ediyoruz.