PHP Nedir?

PHP Nedir?

PHP nedir, nasıl kullanılır? Sorularınızın yanıtı veriliyor. Programlama dili olan PHP için merak ettiklerinizin yanıtını alacaksınız.

İlk olarak PHP nedir sorusunun yanıtı için programlama dilidir cevabı verilir. Açılımı ise Personel Home Page şeklinde yapılır. Anlamı Kişisel Anasayfa’dır. Günümüzde ise Hypertext Preprocessor olarak verilir. Kullanımına bu şekilde devam etmektedir. Kendi kendini yönetebilen dinamik web sayfalarının oluşturulmasında kullanılır. İlk olarak 1995 yılında oluşturulmuştur. Kanada’da yaşayan yazılımcı Rasmus Lerdorf tarafından ortaya çıkarılmış ve geliştirilmiştir.

PHP Nedir

PHP Nedir

PHP ile Neler Yapılır?

Programlama dili nasıl kullanılır ve bu programlama dili ile neler yapılır? Evet, merak ettiğiniz soruların yanıtı veriliyor. Programlama dilinin hızla gelişmesi ile tarayıcı, Google, mozilla, firefox sayesinde artık hayal edilen her şeyin programlama dili ile olması mümkün oldu. Geliştirilen ve sürekli olarak geliştirilmekte olan programlama dili sayesinde, web sitelerinin yapılması mümkün oluyor. PHP’nin en güçlü en çok üstünde durulan özellikleri sayesinde, geniş ve gelişmiş veri tabanı desteği olmaktadır. Web sitelerinin bu programlama dili ile yapılması mümkün olacaktır.

PHP’nin Avantajları Nelerdir?

Programlama dilinin ne gibi avantajları olabilir? PHP avantajları adı altında ilk akla gelen programlama dili olduğundan, gelişimine herkesin katkıda bulunabileceğidir. Sürekli olarak gelişmesi söz konusudur. Bakıldığında Linux tabanlı olduğu görülmektedir. Fakat sanal sunucu sayesinde ise tüm sunuculardan sorunsuz olarak çalışması söz konusu olacaktır. Herkes tarafından geliştirilmesi, destek verilmesi de söz konusudur. Kaynak sıkıntısı çekmeden işlemlerin gerçekleşmesi sağlanacaktır. Facebook, Google, Twitter gibi ünlü internet şirketlerinin API destekleri sayesinde kendi bilgilerini kullanımını sağlayacaktır. En önemli avantajları arasında yardımcı sınıflar sayesinde birçok dosya formatını okuma özelliğinin olduğunu söyleyebiliriz. Üzerinde işlemlerin yapılması ya da farklı değişiklilerin olması da söz konusudur.

Kendi kendini yöneten web sitelerinin olması son derece avantajlıdır. Aslına bakıldığında site üzerinde değişimin de olabileceği gibi fırsatlar bu programlama dilinin sunduğu fırsatları artırmaktadır. Kullanım açısından da zor olmadığından, yazılımcıların bu programlama dilini tercih etmesi söz konusu olabilir. Değerlendirip, direkt olarak PHP web siteleri oluşturmak kolayca mümkün olabilir.