MySQLi Nedir?

Web sayfaları ve programlama alanında veri tabanları son derece önemli bir yere sahiptir. Tüm sistemin yükünü taşıyan, bölüştüren ve organize etmeye yarayan bir araç olduğu için kullanım açısından her detay önem arz etmektedir. Bu nedenle de sürekli olarak güncellenen ve daha da iyileştirilen sistemler bulunmaktadır. Verimli bir şekilde çalışma yürütebilmek için de veri tabanı seçimi son derece önemlidir. Bu noktada MySQL, son derece yaygın kullanıma sahip bir veri tabanı olarak birçok kişinin beğenisini kazanmayı başarabilmiştir. Fakat PHP ile MySQL işlemlerini yapma konusunda yaşanan sıkıntılar sonucu MySQLi geliştirilmiştir ve çok daha verimli kullanım sağlamaktadır. Esasında çok büyük değişiklikler olmamasına rağmen kilit noktalarda yapılan güncellemeler sayesinde oldukça işe yarar bir veri tabanı ortaya çıkmıştır.

MySQLi

PHP 5 sürümünden sonra gelen OOP desteği sunulmuştur. Aynı zamanda MySQL arabirimindeki hatalar, yanlışlıklar veya eksikler de tamamlanmıştır ve yeni isim olarak da MySQLi belirlenmiştir. Bu nedenle MySQLi yeni bir teknolojiden ziyade eski teknolojinin gözden geçirilerek çok daha iyi bir hale dönüştürülmesiyle ortaya çıkmış bir teknolojidir. Günümüzde tüm dünya genelinde yaygın kullanıma sahiptir. Web hosting hizmeti sunan firmalar tarafından da yüksek bir ilgiye sahiptir. Yeni sürümde nesne tabanlı arabirim, ön hazırlıklı sorgular ve çoklu sorgular yer almaktadır. Bunlar başlıca yenilikler olarak göze çarpmaktadır. Aynı zamanda fonksiyonel geliştirme desteği de mevcuttur. Bu özel

likleri ile ön plana çıkmayı başarabilmiş bir arayüzdür.

Eski sürüm ile yeni sürüm arasındaki en temel farklılıklardan bazıları göze çarpmaktadır. 4.1 sürüm sonrası yeniliklere uyum sağlaması, güvenilir ve geliştirilmesi kolay bir sistem olması, performans olarak belirgin ve tartışmasız bir şekilde eski sürümden daha yüksek olması, gelişmiş veri tabanı özelliklerini desteklemesi, yeni sürülen PHP sürümlerinde genişletmelerin kullanılabilmesi gibi özellikler bu farklılıklar arasında sayılabilir. Ayrıca esasında MySQLi bir veri tabanı değil PHP ile MySQL üzerinde işlem yapmaya yarayan bir eklentidir. Yani kısacası bir ihtiyaç üzerine ortaya çıkmıştır ve bu ihtiyaçları gidermede de son derece etkilidir. Yaygın tercih edilme ve kullanıcılardan yüksek beğenilme oranı almasının temel sebeplerinden biri de budur.