Microsoft Exchange Server Nedir?

Şirketler için iletişim kurmak, son derece önemli bir konudur. İletişimin kusursuz, güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, birçok problemde son derece kritik öneme sahip bir çözüm yoludur. Bu nedenle hem proje bazlı işlerde hem de genel anlamda şirket çalışanları arasındaki iş ile ilgili iletişimlerin belirli bir sistem üzerinden kurulması beklenir. Bu, günümüzde artık standart hale gelmiş bir konudur ve büyük – küçük fark etmeksizin bütün şirketler için “gerekli” bir şeydir. Bu noktada karşımıza Microsoft Exchange Server çıkmaktadır.

Microsoft Exchange Server Nedir?

Microsoft Exchange Server Nedir?

Tanımı ve Kullanımı

Adından da anlaşılacağı gibi Microsoft tarafından geliştirilen Microsoft Exchange Server, oldukça başarılı bir iletişim ve iş birliği platformudur. Son derece geniş kapsamlı kullanım sunmaktadır ve bu özelliği ile yaygın bir tercih edilme oranına sahiptir. Tüm dünya genelinde birçok şirket tarafından aktif olarak kullanılır. İşletim sistemi alanında başarılı bir firma olan Microsoft, elbette e-posta denetleme, iletişim protokolleri ve güvenlik açısından tatmin edici çözümler sunmaktadır. Bu nedenle de tercih edilirliği oldukça yüksektir. Aynı zamanda yürürlükte olan mevzuatlara son derece hâkimdir ve buna bağlı olarak usule uygun bir şekilde işlem gerçekleştirme becerisi vardır. Bu da özellikle kurumsal şirketler açısından hukuki öneme sahip bir ayrıntıdır.

Ücretini ödediğiniz takdirde, dilediğiniz hacimde bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Şirketteki çalışanların sayısına bağlı olarak size bir paket sunulmakta ve bu şekilde verimli kullanım sağlanmaktadır. Profesyonel kullanım için oldukça sık tercih edilen bir sistemdir.

Özellikleri

Birçok faydalı özelliği olan Microsoft Exchange Server, aynı zamanda olabildiğince kullanışlı ve basit arayüzlü şekilde tasarlanmaya çalışılmıştır. Bu sayede sıradan kullanıcılar için de kafa karıştırıcı değildir. E-posta ve doküman görüntüleme, düzenleme ve paylaşma imkânı sunar. Merkezi iletişim trafiği yönetimi sistemi mevcuttur ve işlevsel kullanımı destekler. Güvenlik açısından son derece tatmin edicidir, güvenli bir şekilde veri depolama ve yedekleme imkânı bulunur. Takvim ve rehber oluşturma özelliği ile planlama aşamalarında destek sağlar ve hayatı kolaylaştırır. Hem bulut, hem de mobil tabanlı kullanılabilmesi sayesinde taşınabilir ve pratik kullanım sağlar. Belirli kuralları değiştirerek işlemleri otomatikleştirmeye olanak tanır. Tüm bu özellikleri ile pratik, kullanışlı, basit ve güvenli bir sistemdir.