Microsoft Access

Microsoft Access Windows işletim sisteminde çalışmak üzere hazırlanan veri tabanı programıdır. MsAccess veritabanı programları arasına sonradan katılmış olmasına rağmen önemli ölçüde başarı sağlayarak en çok kullanılan veri tabanı türlerinden biri haline gelmiştir. MsAccess  veritabanında bulunan nesnelerin bir çoğu sihirbazlar yardımıyla kolayca hazırlanabilir.

MsAccess’in iki yüzü bulunmaktadır. Bunlardan ilkinde program kodu kullanmadan veri tabanı hazırlamak mümkündür. Bu ortamda hiç programcılık bilgisi olmayan biri dahi kolaylıkla veritabanını oluşturabilir. Programcılık bilgisi olan kullanıcılar ise ikinci yüzü ile kendi hazırladıkları kodlamalarla veri tabanlarını daha ileri düzeyde oluşturabilirler.

Access veritabanı ftp içerisinden çalıştırılmaktadır. Yani site dosyalarınız ile aynı sunucu içerisinde bulunması gerekmektedir. Bu veritabanı ile ilgili en fazla gelen müşteri hataları veritabanı dizinini yani sunucudaki klasör yolunu yanlış yazmalarından kaynaklanır. Ayrıca veritabanının çalışabilmesi ve işlem yapabilmesi için bulunduğu klasör ve veritabanı dosyasına yazma yetkisi verilmesi gerekmektedir.

Genellikle veritabanıadı .mdb   gibi dosya uzantısı olarak .mdb kullanılmaktadır.

Aşağıdaki görüntüde örnek bir veritabanı görüntüleyebiliriz. Sol tarafta tablolar ve pencere içerisinde de tablolar içerisindeki verileri görebilirsiniz.

access-veritabani