Microsoft Access Nedir?

Microsoft Access Microsoft’un ilişkisel veri tabanı yönetim sisteminin adıdır. Microsoft Access, Jet veri tabanı motorunu, yazılım aracını ve grafiksel kullanıcı arayüzünü aynı paket içerisinde sunar.

Veri tabanı yönetim sistemleri platformuna Access çok sonradan girmesine önemli ölçüde başarı sağlayarak küçük ölçekli veri tabanları için en çok kullanılan paketler arasında yerini almıştır. Bu başarının arkasında Access’in yazılım araçlarının kolay kullanımı geliyor.

Access’de veri tabanı içerisinde bulunan nesnelerin bir çoğu sihirbazlar yardımıyla kolayca hazırlanabiliyor. Tasarım ortamına giriş yapmadan sadece sihirbaz araçları kullanılarak veri tabanı dosyaları kolayca hazırlanabiliyor. Access’in iki yüzü bulunuyor. Bu yüzlerden birinde hiç program kodu kullanmadan veri tabanı hazırlanabiliyor. Bu platformda hiç programcılık bilgisi olmayan biri programcılığı öğrenmesine gerek duymadan kendi veri tabanı dosyalarını anında hazırlayabiliyor. Programcılık bilgisi olanlar ise Access’de hazırladıkları veri tabanlarına kod yazarak ileri düzey işlemler yapabiliyor.

access-veritabani

Microsoft Access Nedir?

Veritabanı Nedir?

Microsoft Access nedir? Veritabanı, genel olarak veri sorgulama sistemleriyle donatılmış bir arşivdir. Tüm bilgiler veritabanı üzerinde toplanır ve sistematik bir şekilde organize edilir. MS Access, bu her türlü bilgiyi arşivlemenizi ve organize etmenizi sağlar. Kullanıcılar, veritabanına girdikleri tüm bilgileri daha sonra değiştirebilir.

Veritabanı programının nasıl kullanılacağını öğrenmek, Word ya da Excel gibi yazılımlara göre daha zordur. MS Access’in kullanım alanı Word veya Excel kadar geniş değildir. bu program, genellikle özel ihtiyaçlar için kullanılır. MS Access programının kullanım alanları;

  • Birbiriyle bağlantılı veya bağlantısız veri tabanı yaratılabilir.
  • Veri tabanlarını güncellemek için kullanıcı tarafından tasarlanabilen formlardan destek alınır.
  • İstenilen biçim ve boyutlarda rapor ve etiket basımı yapılabilir.
  • Veri tabanı üzerinde bulunan sayısal veriler üzerinde matematiksel hesaplamalar yaptırılabilir.
  • Grafikler yardımıyla analiz oluşturabilir.
  • Farklı yöntemlerden yararlanılarak istenilen verilere ulaşılabilir ve çıktılar ekran yada yazıcıya yönlendirilebilir.
  • Kayıtlar üzerinde filtreleme ve sorgulama işlemleri yapılabilir.

Veritabanı Bir Araya Getiren Nesneler

Bir veritabanı üzerinde verilere hızlı bir şekilde erişebilmek önemlidir. Bilgileri oluşturan bölümlerin tablolar içerisinde yer almaları işi kolay hale getirir. Fakat sorgulanan bilgiler arasında tek bir detayı bulmak için farklı özelliklerden yararlanmanız gerekir. Makrolar ve formüller sayesinde bu gelişmiş özelliklere erişim mümkün hale gelir. Access programı, sorguların yaratılması için pratik özellikler sunar.