Marka Tescil Nedir?

Marka tescil nedir sorusuna ilk olarak, bir işletmenin mal veya hizmetini diğer işletmenin mal ya da hizmetinden ayıran her türlü işaret markadır ve markla haklarının belirlenmesi için gerçekleşecek olan işleme de marka tescil denir şeklinde yanıtlayabiliriz.

Marka Tescil Nedir?

Tescil Hakkında

Neler için tescil hizmetinin alınması gerekiyor? Evet, bakıldığında direkt olarak işlemin gerçekleşmesi için gerekli olan sloganlar, sayılar, kişilerin isimleri, her türlü işret ve marka için tescil işleminin gerçekleşmesi gerekiyor. Marka tescilinin alınması için ise en önemli unsur olarak markaya konu olan işaretin ayırt ediciliği gösterilmektedir. Ayırt edicilik marka tesciline konu olan isim, şekil, işaret gibi başvuru tarihinden önce marka başvurusu yapılmış olan diğer tescilli markaların mal ve hizmetinden bariz şeklide farklı olması kriterinin olduğunu bilmelisiniz. Bunun için gereken çalışmalar uzmanlar tarafından yapılacaktır. Kısa süre içinde işlemlerin tamamlanması sağlanacaktır.

Tescil Başvurusu

Dilerseniz marka tescil başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için öncesinde sorgulama işlemi gerekiyor. Markanın tescil başvurusu yapıldığı tarihten önce tescile konu bir marka olup olmadığı güvenilir, veri tabanının kontrolünden yapılmış olması gerekenler arasında. Sadece veri tabanı değil elbette araştırma kriterlerinin de marka karar ve kriterlerine uygun şekilde oluşturulması gerekiyor. Türk Patent ve Marka kurumu arama sonuçlarına benzer markaları çoğu zaman vermediğinden, detaylı ve titiz bir çalışmanın yapılması gerekiyor. Bu da profesyonel şekilde olacaktır.

Marka Tescili Nerede Yapılır?

Yapmanız gereken marka tescili için hizmet verilir. Türkiye’de bu kapsamda ticari faaliyette bulunan çok sayıda kişi vardır. Bunun için direkt olarak herkes marka tescil başvurusunu bu resmi kurumlar aracılığı ile yapabilir. Türk Patent ve Marka Kurumu kapsamında siz de başvurularınızı yapabilirsiniz kuruma kayıtlı olan resmi vekiller tarafından da yapılması söz konusu olacaktır. Süreç doğru araştırmanın gerçekleşmesi, takip ve bilgi birikiminin olması ile mümkündür. Marka tescili nerede yapılır sorusuna verilen yanıttan hareket edebilirsiniz.