Litespeed Web Server Nedir?

İnternet kullanıcılarının sıklıkla yaşadığı problemlerden biri de bir web sitesi oluşturma sürecinde karşılaşılan zorluklar veya seçimlerdir. Hangi web hosting firmasının kullanılacağı, hangi hizmet ve altyapıların seçileceği gibi birçok farklı soru gündeme gelmektedir. Litespeed Web Server da bu sorulardan birini kapsamaktadır. En basit tanımıyla Litespeed Web Server, aynı isimli firma tarafından oluşturulmuş bir web sağlayıcı teknolojisidir. Bir web siteniz varsa, temelini Litespeed üzerine kurabilirsiniz. Yeni bir teknolojidir ve genellikle ziyaretçi trafiği yüksek olan web siteleri tarafından tercih edilmektedir. Yoğun bir trafiğiniz yoksa bu teknolojiyi kullanmak hem gereksiz hem de yüksek maliyetli olacaktır. Fakat yüksek ziyaretçi sayısına sahip web sitelerinde performans açısından son derece önemli gelişmeler meydana getirir.

Avantajlı Yanları

  • En büyük avantajı, son derece yüksek performans sunmasıdır. Sıklıkla kullanılan bir web sunucu olan Apache’ye kıyasla PHP işleme alanında çok daha hızlıdır. Bu hızı sayesinde aynı zamanda güvenlik önlemlerini arttırma imkânı da sunar. Güvenlik amacıyla yapılan eklemelerden kaynaklanan yavaşlamaları oldukça başarılı bir şekilde göğüsler.
  • Uyumluluk oranı oldukça yüksektir. Apache web sunucusu kullanılan bütün sistemlerde rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.
  • Ayrıntılı detayları son derece rahat bir şekilde ayarlayabileceğiz bir platformdur. IP başına bağlantı, trafik veya çağrı gibi birçok ayarlama yapılabilir.

Kurulum İçin Ne Gerekir?

Bu web sunucu sisteminden yararlanabilmeniz için öncelikle Litespeed Web Server destekleyen bir hosting firması ile çalışmanız gerekmektedir. İlk ve en basit aşama budur. Aynı zamanda kritik öneme sahiptir çünkü ilerleyen dönemlerde Litespeed teknolojisine geçiş yapmak istediğinizde, hosting firmanızı da değiştirmeniz gerekecektir. Bu nedenle buna dikkat etmeniz gerekir. Daha sonrasında Litespeed için lisans paketini satın almanız gerekiyor. Ücretli bir servistir ve ücretsiz kullanım yalnızca hosting firmalarının kampanyaları dâhilinde mümkün olabilmektedir. Sunucu yöneticisine giriş yaptıktan sonra ise aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli olacaktır.

    cd /usr/src

    wget http://www.litespeedtech.com/packages/cpanel/lsws_whm_plugin_install.sh

    chmod 700 lsws_whm_plugin_install.sh

    ./lsws_whm_plugin_install.sh

    rm -f lsws_whm_plugin_install.sh

                Komut çalıştırma işlemini gerçekleştirdikten sonra yönetici panelinizde Litespeed’in kullanılabilir bir şekilde eklenmiş olduğunu görebilirsiniz. Şayet panelde görüntüleme sağlayamıyorsanız, eklentiler kısmına bakmanız gerekebilir. Daha sonrasında ise Install LiteSpeed Web Server sekmesini kullanarak kurulum işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.