JRuby Nedir?

JRuby Nedir?

Tüm dünya genelinde yaygın olarak kullanılan Ruby, son derece verimli bir şekilde kullanılabilen ve birçok farklı sektörde kolaylık sağlayan bir programlama dilidir. JRuby ise en basit tabiri ile Ruby’nin Java ile kullanımını mümkün kılan bir Java uygulamasıdır. Ruby programlama diline ait özellikler Java için uyarlanmış şekildedir. Bu sayede Ruby’nin esnek ve kolay kullanımı ile Java’nın gücü birleştirilmiş olur. Günümüzde JRuby kullanımı son derece büyük sektörlerde oldukça yaygındır. Bu sektörlerin başında robotik, yazılım geliştirme ve mühendislik gibi önemli konular gelir. Açık kaynak olarak yazılmış bir uygulamadır ve geliştirilmeye her zaman için açıktır. Açık kaynak olması nedeniyle kullanıcılar kendi sektörel çalışmalarına göre üzerinde değişiklikler yapabilmektedir. Bu da hareket alanını oldukça genişleten bir durumdur. Bu gibi özgürlükçü ve yenilikçi yönleriyle milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir. Ruby dili için ana sınıflamalar ve söz diziminin bütünleşik bir setini sunmaktadır.

JRuby Nedir?

JRuby Nedir?

Nerelerde Kullanılır?

JRuby, aklınıza gelebilecek çoğu alanda kullanılabilen bir uygulamadır. Simülasyon, web uygulamaları ve hatta robotik gibi birçok alanda etkili kullanım sunmaktadır. NASA veya Google gibi dünyanın en büyük bilgi ve teknoloji üreten firmaları tarafından da kullanılmaktadır. Aynı zamanda 3D modelleme için de JRuby kullanılabilir. Bunlar haricindeki yaygın kullanım alanları ise operasyon düzenleme işlemleri, kablosuz telefonculuk, veri toplama ve güvenlik şeklinde sıralanabilir. Yazılım diline hâkim kişiler tarafından oldukça rahat bir şekilde kullanılabilir ve işlevsellik açısından son derece tatmin edici bir uygulamadır.

Modern zamanların uygulama ve kodlama tipine de son derece uygun olan bu uygulama, iki güçlü ismin iyi özelliklerini bünyesinde toplamayı başarabilmiştir. Bu özelliği ile son derece yenilikçi bir uygulamadır. Bu sayede hem herkes tarafından kabul gören hem de uzun vadede problem yaşama riski düşük olan bir uygulama olma özelliği taşımaktadır. Uygulama kolay bir şekilde orijinal web sayfasından temin edilebilir. Daha sonrasında uygun kurulum aşamalarını gerçekleştirerek basit bir şekilde JRuby kullanmaya başlayabilirsiniz. Kurulum işlemleri ise oldukça kolaydır. Hem orijinal web sayfasında hem de internet üzerinde bu konu hakkında bilgi verici içerik bulunmaktadır.