jQuery Nedir?

Bilgisayarlara komut vermek ve onlarla iletişim kurmak için gerekli olan en temel şart elbette kod yazabilmektir. Bu söylediğimiz tabii ki ev kullanıcısı için değil bir yazılımcı için geçerlidir. Web sitelerinden bilgisayar oyunlarına, hesap makinelerinden fotoğraf düzenleyicilere kadar bilgisayar üzerinde kullandığımız bütün araçlar esasında kod yığınlarından ibarettir. Bu nedenle kodlama oldukça önemlidir. Kodlama dilleri ise kendi içlerinden sürekli olarak yenilerini çıkarmakta ve giderek gelişim göstermektedirler. Her yeni çıkan dil veya aracı program ya belirli bir amaca hizmet etmekte, ya da yazılan dilin kolay bir şekilde yazılmasını mümkün kılmaktadır. İşte JQuery de bu tanıma uyan bir sistemdir.

Genel Tanımı ve Nitelikleri

JQuery Nedir?

JQuery Nedir?

İlk etapta tarayıcı sorunlarını ve uyumsuzluklarını gidermesiyle göze çarpan JQuery, tarayıcılar için son derece pratik kullanım sağlaması ile hayatı kolaylaştırmaktadır. Internet Explorer 6 zamanından beri kullanılmakta olan bir tekniktir. Neredeyse her site tipinde kullanılabilir. Temel olarak kod yığınları arasında kaybolmanızı engellemek üzerine tasarlanmıştır. Özellikle HTML veya CSS gibi giriş yöntemleri kullanarak tamamlayamadığımız işlemleri tamamlamak için yardımcı niteliğindedir. Bu özelliği ile yazılımcıların ve web master’ların işini oldukça kolaylaştırır.

Ana yapılanması JavaScript olarak karşımıza çıkmaktadır falan kendi kütüphanesinden bilgileri kullanmaktadır. JavaScript kodlarının kısaltmalarını etkili bir şekilde sunar ve pratik bir kullanım sağlar. Öğrenmesi ise pek zor olmayan bir dildir ve yazılım ile ilgili temel düzeyde bir altyapınızın olması yeterli olacaktır. Çalışma prensibini kavradıktan sonra sıkça pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Faydaları

En önemli faydalarından biri hareketli öğeler hazırlamayı son derece basit bir hale getirmesidir. Sıklıkla karşımıza çıkan iki katmanlı internet sayfalarını rahatlıkla siz de yapabilirsiniz. Bu hem görsellik açısından sizi ve kullanıcılarınızı tatmin edecektir hem de sitenizin daha profesyonel görünmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda ekranda mesaj gösterme, site kenarlarına sosyal medya linkleri veya başka herhangi bir şey ekleme gibi özelliklerin tümü JQuery ile kullanılabilmektedir. Daha doğru aktarmak gerekirse JQuery ile son derece basit bir hale gelmektedir. Bu nedenle son dönemde adından sıklıkla söz ettiren bir teknik olmuştur ve biz de herkese tavsiye etmekteyiz.