Joomla Nedir?

Joomla! Nedir?

İçerik yöneticileri Joomla nedir ve nasıl kullanılır sorusuna verilen çok pratiktir yanıtıyla yaptıkları işlerde ona yöneldiler.

Açık kaynaklı işletim sistemleri arasında yer alan Joomla, nedir sorusuna verilen değişik tanımlamalar ile dikkat çekiyor. Örneğin;

  • Bir CMS yani Content Management System – İçerik yönetme sistemidir,
  • Bir internet günlüğüdür,
  • Tek satır kod yazmadan kullanılan ve işleri kolaylaştıran bir PHP yazılımdır şeklindeki tanımlamalar size fikir verebilir.

Yeterli bir teknik bilginiz olmasa bile Joomla ile kendi sitenizi oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. İsterseniz sisteme yapacağınız küçük bir eklenti (modül) ile bu siteyi kendi e-ticaret sitenize dönüştürebilirsiniz. Sitenin görünümünü değiştirmek çok kolaydır. Şu anda internette hazır bulunan Joomla temalarından birini seçip indirmeniz bu iş için yeterli olacaktır, işin gerisini yönetim paneli üzerinden halledebilirsiniz.

Joomla Nedir?

Joomla Nedir?

İngilizce sorun olmayacak. Sistemin kendi sitesi üzerinden kurulum dosyalarını Türkçe dil seçeneği ile tıklayabilirsiniz. Fakat gene de bu kurulumdan sonra Türkçe Joomla için o sürüme ait Türkçe dil paketini de seçip tıklayın. Yönetim paneli sizin en büyük yardımcınız olacak. Bununla yazı ekleyebilir, içerikleri gruplayabilir, sitenin tüm işlevlerini kolayca yönetebilirsiniz. Joomla nedir sorusunun yanıtı size içerik dünyasını açan anahtar olabilir.

Ne Görüyorsanız Odur

Joomla kullanan editörler “what you see what you get” mantığı ile çalışırlar. Yani Word’de nasıl ve ne yazdıysanız, orada ne görünüyorsa esas sayfaya yükleme yaptığınızda da onu görürsünüz. Bu kullanıcı için büyük kolaylıktır. Bu işi yapanlar sırf bu kolaylık için bile Joomla’yı tercih etmektedirler. Joomla nedir konusu içinde pratiklikten bahsetmeden olmaz.

İçerik yönetimini kolaylaştıran sistemler kolay kullanım ve açık kaynak olma özelliklerini tıpkı Joomla gibi, vurgulayarak belirtiyorlar. Biz bu konuya yayınlanan içeriklerin kalitesi ne olacak şeklindeki soruyu eklemek isteriz. Bu kadar gelişmiş ve kolay kullanılan sistemleri yıldız falları yayınlamak için mi kullanacaksınız? Ne yazık ki çoğu zaman durum böyle olmaktadır. (İnternet aramalarında ilk gece ne giymeliyim kızlar, pijama uygun mu diye sorulan sorulara bile rastladık) Forum sitesi editörleri o zaman Joomla’nın  içinin sızladığını hiç düşündüler mi acaba?