IDN Çevirici Nedir?

IDN: Internationalized Domain Names (uluslararasılaştırılmış alan adları) desteği sunulan alan adları ülkemizde yaygınlığı bulunmayan alan adı hizmetleridir. Gerek kullanım kolaylığının bulunmaması, gerekse alan adında yer alan özel karakterlerin yalnızca tarayıcılar tarafından yorumlanabilir olması alan adlarının yaygınlaşmasını engellemektedir.

Örneklendirecek olursak çizgitelekomünikasyon.com alan adının IDN desteği ile sunulan hali (IDN çevrilmiş hali) xn--izgitelekomnikasyon-4xb66b.com şeklindedir. Bu örnekler Arapça, Çince, Japonca dillerinde de çoğaltılabilir.

IDN alan adlarında yer alan en büyük dezavantaj mail hizmeti şeklinde kullanılamıyor olması olarak belirtebiliriz. Yani natro@çizgitelekomünikasyon.com mail adresine bir kullanıcının mail iletebilmesi için alıcı adresine natro@xn--izgitelekomnikasyon-4xb66b.com olarak yazması gerekmektedir.

Natro.com olarak Türkçe karakterli alan adı kayıt işlemlerimizi https://www.natro.com/domain-sorgulama/turkce-domain-sorgulama üzerinden .com/.net/.com.tr/.gen.tr/.web.tr uzantılı alan adları için sağlamaktayız.