HTTP 403

Sitenize ait dosyalarınız hazır ve almış olduğunuz hosting hizmetinize dosyalarınız aktardığınızda internet tarayıcısı üzerinden site adresinizi yazarak erişim sağlamak istediğinizde 403 forbidden hata kodunu alıyorsanız bu sitenizde bir index.html, index.asp, default.asp vb. index ana sayfasının bulunmamasından kaynaklı alınabilmektedir. Sitenize giriş yapmak istediğiniz tarayıcı web sunucunuza bağlanıyor ancak web sitesini görüntülemek için bir izne sahip olmadığı için sayfa görüntülenemiyor.  Buna ait bir çok sebep olabilir bu sebepleri sıralayacak olursak şu şekilde;

  • Web sitesinin yöneticisi sayfanızı görüntülemeniz için size izin vermesi gereklidir veya web sunucusu genel olarak web sayfasına istek kabul etmiyor olabilir. Böyle bir durumda sunucu yönetiminizin olduğu kişi ya da firma ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.
  • Erişim sağlamaya çalıştığınız web sitesi hazır bir taslak olarak hazırlanmış ya da arama motoru gibi bir program tarafından oluşturulmuş bir sayfadır ve sunucu üzerinden bu sitenin görüntüleneceği klasörler web sitesinin yöneticisi tarafından düzgün yapılandırılmadığı için olabilmektedir.
  • Web sitesine temel erişim adresi alanadınız.com olarak yazmışsınızdır, açıklama kısmında da belirttiğim gibi html, index.asp, default.asp vb varsayılan bir sayfa olmadığı için siteyi görüntülemenizde ve dizin listelenmesine izin vermiyor olabilir.