Drupal Nedir?

DRUPAL Nedir?

Bir açık kaynak projesi olarak kullanıcılara sunulan sistem, Drupal nedir, nasıldır diye merak edenler için kullanımı kolay bir mecra olmuştur.

2001 yılından beri Drupal nedir diye soranlar drop.org sitesinin kısaltılmışı ile karşılaşıyor. Ücretsiz ve açık kaynak içerik yönetim sistemi olan Drupal, Belçika’lı genç bilgisayar teknolojisi doktoru Dries Buytaert tarafından geliştirilmiştir. (Kendisi sadece 1978 doğumludur.) Toplumların gelişmesini ve büyümesini sağlamak amacıyla Drupal Derneği tarafından desteklenmektedir.

Hayal gücünüz ve teknik bilgi birikiminiz varsa hemen her türlü web sitesini Drupal işletim sistemi ile yaratabilirsiniz. Farklı içerik türleri oluşturmaya imkan veren Drupal Windows, Linux, Mac OS X gibi bütün dünyada popüler olan ve üzerinde PHP yorumlayıcı bulunan her işletim sistemi ile uyum içinde çalışabilir. Blog yapacaksanız wordpress, bir wordpress yapacaksınız Drupal sözünün ilgili ortamlarda sık sık söylenmesi Drupal nedir sorusuna daha da açıklık getirebilir.

DRUPAL Nedir?

DRUPAL Nedir?

Drupal’ın Diğer Özellikleri

Ücretsiz ve açık kaynaklı olması sistemin en büyük özelliğidir, kullanıcıların birebir geliştirmesine elverişlidir. Eklentileri de ücretsizdir.

Warner Bros, Sony, Nike, Birleşmiş Milletler, Yahoo gibi tanınmış firma ve kurumların çoğu projeleri Drupal ile yapıldı ve yönetiliyor. Ülkemizde ise şimdilik sadece büyük üniveristelerde kullananlar var. (ODTÜ, Koç, Sabancı..) Fakat dünyanın ilk 100 üniversitesinin 71’inde Drupal işletim sisteminin bir şekilde kullanıldığı da bilinmektedir. Drupal nedir sorusunun yanıtını aslında en iyi kullanıcılar verebilir ki blog yazarları, haber siteleri, e-ticaret siteleri, forum siteleri ve çeşitli sosyal ağ yöneticileri bu kullanıcılar içindedir.

Drupal, bugün her çeşit site için önemli hale gelen SEO (search engine optimization – arama motoru optimizasyonu) uyumludur. Örneğin Drupal’ın Alinks uygulaması ile söz konusu metin içinde otomatik olarak anahtar kelime oluşturabilirsiniz. Veya Drupal’ın Mollom ugulaması spam tespit eder ve önlemeye yardımcı olur.

İlk olarak 2003 yılında DeanSpace adı ile ABD Başkanlık seçimleri sırasında adaylardan Howard Dean için kullanılan online yapı olarak ortaya çıktı ve şimdi Drupal son olarak Nisan 2016 tarihli 8.1.0 sürümü ile kullanılıyor. Açık kaynak olması her zaman sempati topluyor.