dBase Nedir?

Kişisel bilgisayarların ortaya çıkmasıyla birlikte insanların yaşama biçimleri de değişiklik göstermiştir. Kişisel bilgisayarlar yardımı ile birçok farklı alanda birçok farklı iş kolu verimli bir şekilde çalışabilmektedir. Bu nedenle günümüz yaşantısında son derece önemli bir yere sahiptir. Programlama ve yazılımın çok gelişmediği dönemlerde, veri tabanı ihtiyacının karşılanması büyük bir problemdi. Yeterli niteliklere sahip bir veri tabanının olmaması, hareket alanını da kısıtlamaktaydı. Bu nedenle zaman içerisinde çeşitli çözümler ortaya çıkarılmıştır. Bu çözümlerden birisi de dBase olarak karşımıza çıkmaktadır. dBase nedir?Veri tabanına olan bu ihtiyacı büyük ölçüde giderek, Ashton Tate firması tarafından piyasaya sunulan bir programlama dili ve yazılımıdır. Yazılım içerisinde bütünleşik bir veri tabanı yöneticisi bulunmaktadır. Özellikle geçmiş yıllarda başarılı bir veri tabanı yöneticisi kullanmak her anlamda işlerin kolaylaşması ve hareket alanının genişlemesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle ilk piyasaya sürüldüğünde yoğun bir ilgiyle karşılanmış ve daha sonrasında hızla geliştirilmiştir.

dBase Nedird

dBase Nedir

Ortaya çıkışı 1978 yılına dayanan dBase, uzun yıllar boyu yoğun bir kullanım bulmayı başarabilmiştir. Yazılımda büyük küçük harf ayrımı bulunmamaktadır. Aynı zamanda değişkenlerin ilk on harfi dikkate alınacak şekilde tasarlanmıştır. Bu noktada amaç sade ve karmaşadan uzak bir kullanım yaratmaktır. Üstelik kullanıcı dilerse on harfi geçecek şekilde değişken yazdığında da herhangi bir problem olmadan çalışmasına devam etmektedir fakat yalnızca ilk on harf dikkate alınmaktadır. Bu gibi özelikleri ile kolay ve pratik kullanım sağlayan bir yazılımdır.

dBase kullanımı ile birlikte, geçmiş yıllarda yalnızca çok büyük bilgisayar sistemleri tarafından gerçekleştirilebilen işlemler günlük kullanım için tasarlanan bilgisayarlarda da gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Bu özelliği ile bilgisayar teknolojilerinin ve yazılımların geliştirilmesine büyük katkı sağlamıştır. Üçün üzerinde versiyon çıkarmayı başarabilmiş bir dildir. Günümüzde kullanılan veri tabanı dillerinden bazılarının atası olarak kabul edilir. Yıllar geçtikçe yerini daha efektif kullanılabilen teknolojilere bırakmış olsa da döneminin efsaneleşmiş yazılımlarından biridir. Bilişim, teknoloji ve yazılım ile ilgilenen herkesin elbet duyduğu bir isim olarak hafızalarda yer almaktadır. Veri tabanı mantığının kullanılması, geliştirilmesi ve tercih edilme oranının arttırılmasında büyük katkısı bulunmaktadır.