cPanel Nedir?

Cpanel Linux sunucuları üzerinde hosting müşterilerinin, webmasterların işlerini görsel ve interaktif olarak yapmalarına yardımcı oluyor. Cpanel nedir?

Cpanel popüler, lisans gerektiren bir web hosting kontrol panelidir. Web hosting sistemlerinin son kullanıcılar tarafından kolayca yönetilmesi ve işlemlerini yapılabilmesi için farklı uygulamalar oluşturuldu. Bu uygulamalar arsında en çok kullanılan yönetim ara yüzüdür. Tarayıcı tabanlı olan ve gelişmiş grafik arayüzüne sahip kontrol paneli kullanıcıların yapmak istediklerini kolayca yapabilmelerine yardımcı oluyor. Hosting firmaları için en önemli özelliği düşük seviyede olan fiyatlarıdır.

Cpanel Nedir? Ne işe Yarar?

Ne İşe Yarar?

Site Yönetimi ile şifrenizi değişebilirsiniz. Bununla beraber FTP hesap sistemlerini yönetebilir, disk ve transfer kullanımınızı görüntüleyebilirsiniz. Online dosya yöneticisiyle tüm dosya işlemlerinizi yapabilme imkanı sunar. İnternet koruması sayesinde dosyalarınızı koruma altına alır. Mysql veritabanları ekleyip silebilme imkanı sunar ve etkin şekilde yönetim desteği sunar.

E-posta

E-posta hesaplarınızı ekleyip, silebilirsiniz. Ayrıca webmail kullanabilir, otomatik cevaplamalar yapabilir, e-posta listeleri oluşturabilir ua da MX kayıtlarınızı yönetebilirsiniz.

Analizler

İnternet adresinizin analizini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece internet adresinize kimin ne zaman geldiğini, tıklama oranlarını, ip adreslerini ve arama motorları kayıtlarını ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz..

Son yıllarda birçok eklentiyi içerisinde bulundurarak popülerliğini arttırmaya devam ediyor. rFantastico ve RVSkindir en popüler eklentileridir.

cPanel Arayüzü Avantaj ve Dezavantajları

Kullanımı son derece basit ve özellikle Türkçe desteği kontrol panel sistemi cPanel dünyada en çok tercih edilen ara yüzleri arasında yerini almayı başarmıştır. Kendisinden sonra Plesk ve vDeck gibi paneller sıklıkla kullanıcılar tarafından tercih edilir. Tek tık yükleme, optimizasyon, güçlü istatistik platformu ve sunucu- çalışmasını başarılı bir şekilde yürütür. Dezavantajları arasında ise bazı hosting firmaları cPanel için ek ücret talep etmeleri yatar.

cPanel Nasıl Yükleyebilirim?

Sunucularınız üzerinde kullanmak için WHM arayüzünü yüklemeniz gerekir. WHM ara yüzü Linux, Microsoft, CentOS ve Red Hat gibi işletim sistemleri üzerinde çalışabilen bir ara yüz sistemlerinden bir tanesidir. İnternet adresi üzerinden son sürümü indirip, gerekli ayarlamalar ve işletim sistemi seçiminden kurulumu tamamlayabilirsiniz.