ColdFusion Nedir?

Günümüzde programlama hayati öneme sahip bir kavramdır. Gelişen teknoloji ile birlikte birçok farklı alanda yaşanan gelişmeler programlama dünyasını da etkilemektedir. Ortaya çıkarılan programlar hem bireysel kullanıcının hem de profesyonel kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıran etmenlerdir. Bu programların rahat bir şekilde yazılabilmesi de bu nedenle son derece önemlidir. Bir programlama dilinde erişilebilirlik, entegrasyon, sadelik gibi birçok farklı kavram önem arz etmektedir. Bu nedenle programlama dilleri kendi aralarında bu özellikler bakımından ayrılmaktadır. Ortaya çıkarıldığı ilk günden itibaren yoğun bir ilgiyle karşılaşan ColdFusion nedir? ColdFusion da bir programlama dilidir. Son derece etkili kullanım alanı bulunmaktadır ve günümüzde Adobe bünyesinde faaliyet gösterdiği için güvenilirliği de artış göstermiştir. Daha çok web tabanlı uygulamalar için kullanılır.

ColdFusion Nedir

ColdFusion Nedir

Gelişmiş web programcılarının yoğun olarak kullandığı ColdFusion, genelde profesyonel kişilerce tercih edilmektedir. MySQL, Oracle, PostgreSQL, dBASE gibi birçok veri tabanı ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir. Bu özellikleri ile profesyonel kişilerin dikkatini çekmeyi başarabilmiştir. Aynı zamanda kullanımı son derece sade bir dildir. ColdFusion ile yapılan işlemler diğer programlama dilleriyle de yapılabilir. Bu noktada kullanılabilirlik ve alışkanlıklara bağlı olarak tercih edilme oranı değişmektedir. Son derece pratik kullanımı ile kodlamayı bu dilde öğrenmek oldukça kolaydır. Çok vakit harcamadan pratik bir şekilde dili öğrenebilirsiniz. Bu özelliği ile birçok kişinin sevgisini kazanmayı başarabilmiştir. Kolay öğrenilebilir olması aynı zamanda bu programlama dilini kullanmayan fakat ColdFusion ile yazılmış bir kod bloğunu okumak isteyen kişiler için de avantaj sağlamaktadır.

En temel sınırları belirlenmiş bir şekilde sunulan ColdFusion ile hata yapma riski de aza indirilmiştir. Yapmak istediğiniz her işlem için farklı bir etiket sunulmaktadır. Bu sayede programcıya kalan en büyük sorumluluk modelleme ve analizin doğru bir şekilde yapılması yönünde olacaktır. Bu şekilde yazıldığında hata yapma riski neredeyse sıfır olarak değerlendirilmektedir. Her işlemin farklı bir etikete sahip olması bu anlamda oldukça önemlidir. Bu özellik başarılı bir şekilde programcıyı kısıtlamadan sunulabilmiştir. Aynı zamanda arayüz olarak da son derece başarılı ve kullanıcı dostu bir dildir. 2006 yılından itibaren Adobe bünyesinde yer alan bir programlama dilidir.