Chrome Nedir?

Web tarayıcı denince akla ilk gelen isim belki de Google Chrome. Peki, Google Chrome Nedir? Adından da anlaşılacağı gibi Google tarafından geliştirilen bu tarayıcı, günümüzde dünya üzerinde en çok kullanılan web tarayıcısıdır. Bunun temel nedeni pazara doğru bir zamanda, beklentileri karşılayarak ve yüksek performans ile giriş yapmasıdır. Daha sonrasında da bu başarısını devam ettirecek atılımlarda bulunmayı başarabilmiştir ve günümüzde hâlâ yüksek rekabet gücüne sahiptir. Özellikle son dönemde gelişen Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar sayesinde de kullanıcı sayısını garanti altına aldı diyebiliriz. Çünkü Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonların tamamında Chrome, yerleşik ve varsayılan web tarayıcısı olarak sunulmaktadır.

Google Chrome Nedir?

Google Chrome Nedir?

Başlıca Özellikleri

Son derece kullanışlı olan Chrome, en başta oldukça hızlı bir tarayıcıdır ve günümüzde hız, özellikle internet söz konusu olduğunda son derece önemli bir yere sahiptir. Kullanıcı dostu, basit ve geniş bir arayüze sahiptir. Aynı zamanda kullanıcı sayısı yüksek olduğu için eklenti, tema ve özelleştirmeler açısından oldukça zengindir. Bu da kullanıcıların Chrome üzerinde istedikleri gibi değişiklik yapmalarına ve kendilerine has özelleştirmeler kullanabilmelerine olanak tanımaktadır. Aynı zamanda sekmeler arası geçiş, kısayollar ve sık kullanılanlar özellikleri açısından da kullanıcıları tatmin etmektedir. Basit bir şekilde, adres çubuğunun en sağında yer alan yıldız sembolüne tıklayarak anında yer işareti ekleyebilir ve o sayfayı kaydedebilirsiniz. Böylelikle daha sonra kolay bir şekilde ilgili sayfaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Geniş Kişiselleştirme Alanı

Bu tarayıcı için dikkat çeken bir diğer özellik de tema ve eklenti dünyasının son derece geniş olması. Tarayıcı içerisinde bulunan, bağımsız kişilerin geliştirdiği binlerce eklenti sayesinde son derece kullanışlı bir tarayıcı elde edebilirsiniz. Birbirinden faydalı eklentilere, internet üzerinde yapacağınız ufak bir araştırma ile kolayca ulaşabilirsiniz. Bu eklentiler; web sayfaları üzerinde çeşitli kayıt işlemleri, program oluşturma ve ajanda takibi yapma, reklam engelleme gibi birbirinden farklı amaçlar için kullanılabilir. Bunların yanı sıra Pinterest, Instagram, Twitter gibi web sayfalarının da kendi sitelerinde kullanılmak üzere oluşturduğu eklentiler mevcuttur. Son olarak tarayıcınıza yine binlerce farklı tema arasından bir tema seçebilirsiniz ve görüntüsünü tamamen değiştirebilirsiniz. Eğer bu konularda teknik bilgiye sahipseniz kendi temanızı da oluşturabilirsiniz.