.blog Alan Adı Uzantısı Nedir?

.blog Nedir?

İnternet üzerinde görsel ve yazılı olarak var olabilmenin en etkili yolu bir internet sayfasına sahip olmaktan geçmektedir. Bu nedenle günümüzde her alanda faaliyet gösteren milyonlarca internet sayfası bulunmaktadır. İnsanlara duyurmak istediğiniz yazılı ve görsel öğelerin başarılı bir şekilde ulaşılabilir olması için son derece önemli bir konudur. Web sayfaları belirli standartlar içerisinde gelmektedir. Web sayfasının görüntülenebilir olması için elbette bir alan adı gerekmektedir. Bu alan adı, web sayfası sahibinin seçeceği herhangi bir isim olabilir. Eğer alan adı daha önce alınmadıysa ücreti mukabilinde belirli bir süre için alan adı satın alınabilir. Kullanıcının seçtiği alan adının ise bir uzantısı olmaktadır. Bu uzantılar arasına henüz yeni katılmış olanlardan biri de .blog uzantısıdır. Adından da anlaşılacağı gibi blog yazarlarının ilgisini çekebilecek bir uzantıdır. Fakat .blog alan adına sahip olmak için blogger olmanız gerekmiyor.

Dünya üzerindeki en eski uzantılar olan .com, .org, .net gibi uzantılarda günümüzde orijinal ve sade bir alan adı bulmak giderek zor bir hale gelmiştir. Bu nedenle yeni ortaya çıkan .blog gibi işlevsel uzantılar bu noktada kullanıcılara az daha olsa nefes aldıracak gelişmeler olarak değerlendirilmektedir. Bu alan adı uzantısı ile yaratıcı bir site adı bulmak daha kolay olacaktır.

".<yoastmark

.blog Uzantısı ve SEO Etkisi

Yeni bir alan adı uzantısı ortaya çıktığında en büyük kaygı SEO açısından verimsizlik yaşanıp yaşanmayacağı yönünde olmaktadır. Fakat .blog uzantısı için herhangi olumsuz bir durum söz konusu değil. Google, arama motorlarında .blog uzantısına, eskiden beri var olan .com gibi köklü uzantılarla aynı muamelenin yapılacağını belirtti. Bu nedenle arama motorlarında üst sıralarda gözükmeme kaygısı güdülmesine gerek yoktur.

Yalnızca blog yazarları için değil, dilediği alan adını diğer uzantılarda bulamayan kişiler için de son derece ideal bir uzantı olan .blog alan adı uzantısının kullanımı ise giderek artmaktadır. WordPress’in alt şirketi olan Automattic tarafından satın alındıktan sonra güvenilirliği de artmış bir uzantıdır. Bu nedenle son derece tercih edilebilir ve maliyeti düşük bir uzantıdır. Firma tarafından belirlenen bazı özel alan adları, ekstra ücret karşılığında verilmektedir. Bu işlem çoğu alan adı uzantısında geçerlidir.

Natro.com üzerinden .blog uzantılı domaini en uygun fiyata kayıt edebilirsiniz. Satın almak için tıklayın.