ASP Nedir?

Dinamik web sayfaları söz konusu olduğunda, ASP nedir sorusunu sorabilirsiniz. Nasıl kullanılır gibi sorularınızın yanıtı da veriliyor.

ASP nedir sorusunun yanıtı, ilk olarak dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılan bir tekniktir olarak yanıtlanabilir. Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Uygulanan teknoloji script dillerinden birinin seçilmesi ile oluşturulur ve program vasıtasıyla yorumlara HTML çıktısı üreterek tamamlanır. Bu işlemler bütünü olarak gösterilebilir.

ASP Tarihi

Asp Nedir?

Asp Nedir?

İlk olarak ASP’nin ilk versiyonu 1996 yılında oluşturulmuştur. Microsoft tarafından IIS 3.0 yani İnternet İnformation Serves üzerinde çalışacak şekilde oluşturulması sağlanmıştır Sonrasında ise 1998 yılında ASP 2.0 IIS 4.0 üzerinde çalışılması, daha fazla özelliğin oluşturulması sağlanmıştır. Şu an için kullanılan ASP versiyonu 3.0 olarak açıklanır. Windows 2000 server ve IIS 5.0 üzerinde çalışma söz konusu olmaktadır.

Web Server;

İnternet üzerinde yer alan grafiksel bir servis olarak açıklanabilir. Hazırlanan içeriklerin yazı  – grafik – görüntü – animasyon gibi dünyada yer alan tüm kullanıcılara iletilmesi dosyalara ulaşması gibi bilgisayar üzerinde çalışan uygulama ve yazılımın web server olarak tanımlanmasıdır. Windows işletim sistemi için kullanılan bilgisayarlar için web server programı olarak IIS kullanımı sağlanmaktadır. ASP geçmişi 90’lı yıllara kadar uzanmaktadır.

Statik Sayfa

Web gezgini olarak internetteyken, sayfaların tamamının statik olduğunu bilmelisiniz. Yani oluşturan kişi – webmaster bu sayfanın içeriğini bitirip tamamlamıştır. Kullanıcıların bu sayfaya uğradıklarında içeriği gördüğü sayfalar olacaktır. İçeriğin yeniden oluşturulması ya da içeriğin değişmesi için yeniden bir tasarım gerekmektedir. Statik sayfalar için .html uzantılı bir kayıt söz konusudur. Tasarlanan dosyaların web server a yayınlanmak üzere yerleştirilmesi söz konusudur. Kullanıcı browserının adres kısmına bu sayfaya ulaşmak adına adres yazılacaktır. Web server HTML içeriği istek gönderen browser’a network yani internet aracılığı ile yollanacaktır. Browser gönderilen bu HTML dosyasına işler ve ekranda gösterilecek şekilde hareket edilmesi de sağlanır.

ASP avantajları ile kodlamanın olması, programlama dilinin en iyi şekilde web sayfası oluşumuna hizmet etmesi sağlanır. Kişinin en iyi şekilde uygulamayı biliyor olması, sorun yaşanmayacak şekilde işlemleri tamamlaması mümkündür.