7z Formatı Nedir?

Windows başta olmak üzere bütün işletim sistemlerinde dosyaları arşivlemek veya sıkıştırmak gerekebilir. Bu işlem çoğunlukla mail veya upload yoluyla gönderilen dosyalar için kullanılmaktadır. 7z formatı da bir tür sıkıştırılmış ve arşivlenmiş dosya uzantısıdır. Hem dosyanın bozulmadan sağlıklı bir şekilde alıcıya ulaştırılması açısından hem de dosya boyutunun küçültülebilmesi açısından fayda sağlayan bir işlemdir. Dosyaları arşivlemek, sıkıştırmak veya arşivlenen ya da sıkıştırılan dosyaları açmak için de aracı bir programa ihtiyaç duyulmaktadır. Windows işletim sistemi için bu işlemin yaygın olarak yapıldığı program WinRar olarak karşımıza çıkmaktadır. En basit şekilde ve kolayca dosya arşivlemenize olanak tanır. Daha üst seviye bir sıkıştırma işlemi isteyenler ise farklı yöntemler izlemek durumunda kalacaklardır. Bu yöntemlerden en yaygın ve verimli olanlarından biri de 7zip kullanımıdır.

7-Zip ile Dosya Sıkıştırmak

Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak sunulan bu aracı program, bilgisayardaki dosyalarınızın etkili bir şekilde sıkıştırılmasına imkân tanır. Bu aracı kullanarak dosyalarınızı büyük oranda küçültebilirsiniz ve verimli bir şekilde ilgili tarafa gönderebilirsiniz. Aynı zamanda 7z formatındaki dosyaları çıkartmak için de bu aracı programa ihtiyacınız olacaktır. Birçok farklı dosya uzantısını destekler ve ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi karşılar. Bu özellikleri ile 7-Zip son derece yaygın bir kullanıma sahiptir.

7z formatında sıkıştırılmış dosyalar, özel bir şifreleme sistemi olan AES-256 şifreleme sistemi kullanılarak sıkıştırılır ve bu sayede verimlilik arttırılmış olur. ZIP, RAR veya ISO gibi arşivleme araçlarına benzerlik gösterir. Yüksek boyutlardaki dosyalarınızı verimli bir şekilde sıkıştırarak birçok farklı alanda kolaylık sağlar. Hem sabit diskinizde yer açmak için hem de internet üzerinden dosya paylaşımı gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Tüm dünya genelinde 7z kullanımı oldukça yaygındır fakat gündelik basit işler için genelde RAR uzantısı kullanılır. Bunun sebebi ise Windows işletim sistemlerinde yerleşik olarak kullanılan arşiv aracının bu uzantıyı destekliyor olmasıdır. 7z dosya formatı ile dosya sıkıştırmak için kullanılan aracı programı www.7-zip.org adresinden temin edebilirsiniz. Hem Windows hem de Mac için farklı versiyonları bulunur.