Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız 802.11AC teknolojisi nedir? Bize ne gibi faydalar sağlar? Hayatımızda önemli rol oynayan akıl cihazlar, tabletler ve bilgisayarların gün geçtikten önemi daha da artmakta. Gelişen zamanda sürekli yenilenen ve her geçtiğimiz gün içerisine yenisini eklediğimiz tüm işlerimizin genelini internet ortamında gerçekleştirerek sağlıyoruz.  Kimimiz, ufak işlerimizi normal bağlantı hızlarıyla işlemlerimizi halledebilsek de kimi işlemler yüksek hızda bağlantı gerektirmektedir. İşte bu durumda tarafımıza yeni nesil kablosuz ağ teknolojisi 802.11AC yetişiyor.

Yeni Ağ Teknolojisi olan 802.11 AC Nedir?

Günümüz teknolojisi üzerinde Standart ADSL modemler de 802.11n teknolojisinin sunulduğu modemler 40MHz kanal genişliğine sahipken,  802.11AC destekli modemler 80 MHZ kanal genişliğine sahiptirler. Modemler üzerindeki kanal genişliği internette gezinme hızlarında, indirme işlemlerinde ve online oyunlar üzerinde önemli rol oynamaktadır. Özellikle online video izlemenin keyfi bu teknoloji üzerinde farklı bir rol oynuyor, eskiden ağlar yardımıyla kablolu olarak sağlanan bağlantı videolar üzerinde donma oluştururken, artık bu ağ teknolojisi ile HD videoları donmadan sorunsuz bir şekilde izleme olanağı sağlıyor. Teorik anlamda da 802.11 AC destekli modemler, 5GHZ bant genişliği ile daha yüksek kapsama alanlarına sahip olmaktadır.

Kullanılan alanlar hangileridir? Faydaları nelerdir?

Günümüzde çokça kullandığımız teknolojik cihazları sıralayacak olursak telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler olarak sıralayabiliriz. Ancak akla ilk olarak gelecek tabiki de telefondur. Bunca cihazın kullanımının artması internete girebilmek için yeni nesil kablosuz ağ teknolojisini de beraberinde getirmektedir. Gittiğimiz kafede, AVM’de, mobil bağlantıda kısacası her yerde cihazlarımız ile kablosuz ağ üzerinden internete bağlı durumdayız.  Akıllı telefon ve tabletlerin kullanımının artması bizleri kablolu internet kullanmaktan da kurtardı desek yanlış olmaz. 802.11AC teknolojisi eğer internet altyapımız yüksek hızda bir internet hızını destekliyor ise kablosuz olarak da kablolu internet üzerinden aldığımız hızın daha fazlasını almamıza sağlayabiliyor.  Yani Gigabit bağlantı kablosuz olarak sağlanabiliyor, kısacası kablosuz ağ bağlantısının bu sayede hiçbir dezavantajının olmadığını altını çizerek belirtmek isterim.

Kullandığım İnternette bu farklı nasıl anlarım?

İnternet hızınızı server altyapınıza bağlı olarak düşünecek olursak, yüksek hızda bir internete sahipseniz ve standart modemler üzerinde internet hizmetinin verdiği bant genişliğinde hiçbir değişiklik olmadan 802.11AC üzerinden de hiçbir sorun teşkil etmeden kullanım sağlanabiliyor. Kablosuz ağ üzerinde tek dezavantaj olan nokta ise iki ya da daha fazla ağa bağlı olan cihazın arasındaki dosya aktarım hızlarıdır.kablosuz-ağ-teknolojisi-natro-blog-makale

Peki diğer ağ teknolojilerinden 802.11AC’yi farklı kılan nedir?

Dünya üzerinde kullanılan neredeyse tüm teknolojik cihazlar 2.4 GHZ bandını kullanarak internet ile erişim sağlamaktadır. Bulunduğumuz ortamın içerisindeki neredeyse tüm cihazlar 2.4 GHZ frekansını kullanıyor ve ortamdaki iki cihaz arasındaki bağlantıda bazen aksamalara sebep olabiliyor.

802.11AC standardı ise sadece 5 GHZ hızındaki bant genişliğini desteklemektedir. Bazı modemler üzerinde 802.11n gibi 5 GHz desteğinin olduğu bilinse de yine de 802.11AC’nin vermiş olduğu bant genişliğindeki desteği sunduğunu söyleyemeyiz. İki bağlantı arasındaki farkı da sadece bant genişliği olarak da tabii ki kıyaslayamayız.

Standart anlamda 450 Mbps hıza kadar ulaşan 802.11n teknolojisi artık 802.11AC ile yeriniz 1300 Mbps aktarım hızına çıkan sayılara bırakıyor. Tabi ki bu hızları görebilmeniz için bahsi geçen modeminizin yeni kablosuz ağ teknolojisini desteklemesi ve kullandığınız cihaza uyumlu olması gerekmekte.

Kısaca toparlayacak olursak kablo karmaşasından kurtulduğumuz kablosuz internetin, kablolu internetten daha performanslı bir boyuta geçtiği, özellikte kablonun uzun olduğu alanlarda, hız farkını da ortadan kaldırarak daha hızlı bir bağlantı sunacağını belirtmek gerekiyor.

Faydalı olması dileğiyle.